Jesteś tutaj:
Porady prawne
Prawo gospodarcze
01.06.2007 - Olejarz Jarosław

Planuję założyć firmę usługową. Jej oferta obejmować by miała współpracę z hotelami w zakresie świadczenia usług kurierskich, a mianowicie zaopatrywać w pocztówki, znaczki pocztowe, w stojaki na pocztówki oraz skrzynki na pocztówki a także zajmować się odbiorem dwa razy w tygodniu pocztówek ze skrzynek umieszczonych w hotelu i dostarczenie ich na pocztę. W związku z powyższym chciałbym się dowiedzieć, czy na prowadzenie takiego typu działalności potrzebuje jakieś specjalne zezwolenia, jeśli tak to jakie? Interesowało by mnie również jaka forma opodatkowania będzie najkorzystniejsza z punktu widzenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

Prawo gospodarcze
25.05.2007 - Olejarz Jarosław
Prowadzę działalność gospodarczą jak osoba fizyczna. Moja działalność w 99% opiera się na współpracy z jedna firmą, jest to firma Telekomunikacyjna. Pośredniczę w sprzedaży usług tej firmy. W wyniku współpracy maja również miejsce sporne sytuacje w temacie wypłacenia prowizji. W tym temacie wysyłam do firmy reklamacje, na które w większości firma odpowiada (raz pozytywnie innym razem negatywnie). Moje pytanie jest następujące: jak wygląda wg prawa termin odpowiedzi na reklamacje? Czy obowiązuje termin 30 dni tak jak w innych sytuacjach? Jeśli tak to czy te 30 dni to dni robocze?
Prawo gospodarcze
10.05.2009 - Olejarz Jarosław

Jestem pracownikiem zatrudnionym na umowę o prace, pracodawca opłaca ZUS i wszelkie inne opłaty wynikające z tej umowy. Nie posiadam działalności gospodarczej. Zamierzam wykonać pewna prace dla innej firmy, która zarejestrowana jest za granica (Szwajcaria). Zlecenia te mogą się w przyszłości powtarzać i mogą dotyczyć wykonania dokumentacji lub świadczenia usług konsultacyjnych. W jaki sposób powinienem sformalizować tą współpracę żeby obciążenia podatkowe i inne były optymalne? Czy konieczne jest rejestrowanie działalności gospodarczej, czy mogę to zrobić w ramach umowy o dzieło / zlecenia? Jak powinna wyglądać umowa o współpracy, rachunki itd? Gdzie powinienem ją zarejestrować? Jakie podatki (dochodowy, VAT) i inne opłaty (ZUS, inne ubezpieczenia) powinienem płacić i kiedy. Proszę o wskazanie optymalnego modelu współpracy i wynikających z niego zobowiązań (zgłoszenie umowy itd.) i dokumentów (wzór umowy?), określenia sposobu opodatkowania dochodów, określenia wszelkich innych opłat jakie powinienem ponosić w związku z rekomendowanym sposobem.

Prawo gospodarcze
07.05.2007 - Olejarz Jarosław

Prawie 3 lata temu w wyniku nacisku mojego ojca, zostałem ustanowiony prezesem spółki z o.o., którą on prowadzi. Jestem również mniejszościowym udziałowcem. Z tego, co wyczytałem w statucie spółki moja kadencja wynosi 3 lata. Objąłem stanowisko z dniem 19 maja 2004. Jak teraz oficjalnie i prawnie zrzec się tego stanowiska i najlepiej udziałów tez. Czy moja funkcja wygasa automatycznie? Czy mogę jednostronnie zrzec się stanowiska i jakie czynności należy podjąć z tego tytułu. W praktyce nigdy nie prowadziłem tej firmy, wszystkim zarządza mój ojciec. Jaką w przyszłości mogę ponieść odpowiedzialność za działania tej spółki.

Prawo gospodarcze
23.04.2007 - Olejarz Jarosław

Czy można z zysku spółki jawnej wyłączać (uchwałą wspólników) dodatkową kwotę dla wspólników czynnie zajmujących się prowadzeniem bieżących spraw spółki, a pozostałą kwotę zysku podzielić wg. udziałów? Wspólnicy opodatkowani są podatkiem liniowym 19%.

Prawo gospodarcze
20.03.2007 - Olejarz Jarosław

Byłem członkiem zarządu spółki z o.o. której wierzyciel ogłosił upadłość w listopadzie 2000 roku. Proces upadłości zakończył się 17 stycznia 2005 roku i spółka została wykreślona z KRS w marcu 2005 roku. Kiedy kończy się okres mojej odpowiedzialności z tytułu art. 299 ksh?

Prawo gospodarcze
13.03.2007 - Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej

Wraz z wnioskiem o rozwód zamierzamy złożyć zgodny wniosek o podział majątku (nie posiadamy małoletnich dzieci). Uzgodniliśmy m.in., że mieszkanie własnościowe pozostanie moją własnością, przy czym mąż otrzyma ode mnie pewną sumę pieniędzy. Jak należy sformułować wniosek, aby w orzeczeniu Sądu znalazł się wyraźny zapis, że po otrzymaniu ode mnie dopłaty w określonej kwocie mąż wymelduje się i wyprowadzi z mieszkania? Czy w ogóle taki zapis jest możliwy i ew. jaką ma moc w kwestiach administracyjnych? Nie mam pewności co do intencji męża – obawiam się, że przeprowadzimy rozwód, podział majątku, mąż weźmie ode mnie pieniądze oraz przypadającą mu część majątku i pozostanie w mieszkaniu. Co w takiej sytuacji będę mogła zrobić? Czy Sąd może ingerować (z własnej inicjatywy) w proponowany zgodny podział majątku - np. w sytuacji, gdy jednemu z uczestników przypada część majątku o mniejszej wartości (przy ustaleniu, że udziały stron w majątku dorobkowym są równe). Podkreślam, że proponowany podział jest zgodny i żadna ze stron nie będzie go podważać.

Prawo gospodarcze
10.03.2007 - Olejarz Jarosław

Złożyłem podczas nieobecności żony PIT do Urzędu Skarbowego za 2006 rok i podpisałem się za nią. Żona nie osiąga żadnych dochodów więc mogę odzyskać kwotę wolną od podatku 570 zł. Co mi grozi i czy jest jakaś możliwość obrony?

Prawo gospodarcze
09.03.2007 - Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej

W dniu 14.03.2006 roku, otrzymałem decyzję o nakazie rozbiórki obiektów budowlanych takich jak pomieszczenie gospodarcze o konstrukcji drewnianej pokrytej deskami z dachem dwuspadowym pokrytym papą i posadowione na bloczkach betonowych, weranda o konstrukcji drewnianej z dachem jednospadowym pokrytym papą i posadowiona na bloczkach betonowych oraz wiatę o konstrukcji drewnianej z dachem kopertowym pokrytym papą. Niestety nakaz jest całkowicie zgodny z prawem. Działka posiada status rolnej i jako taka nie może być zabudowana. Oczywiście miejscowego planu zagospodarowania miasto dla tego rejonu tj. ok. 500 działek nie posiada, bądź też nie zamierza takowego przedstawić (z różnych względów). W dniu 28.11.2006 roku, otrzymałem upomnienie wzywające do dokonania rozbiórki w terminie 7 dni od daty doręczenia wyżej wymienionych obiektów. Dalej upomnienie informuje mnie, iż w przypadku nie wykonania obowiązku w terminie zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne. Obiekty w ostatnim czasie w zasadzie nie są wykorzystywane, problem jest w tym, że mieszkam 200 km od działki i rozbiórka w związku z tym jest mocno utrudniona. Co za tym idzie chciałbym ją maksymalnie opóźnić nie ponosząc konsekwencji finansowych. Chciałbym uzyskać informacje co można w tej sprawie zrobić?

Prawo gospodarcze
05.03.2007 - Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej
Jak uzyskać opiekę zdrowotną w Wielkiej Brytaniii?
  6 7 8 9 10 11 12 13 14 z 14  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.