Jesteś tutaj:
Porady prawne
Prawo gospodarcze
15.02.2007 - Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej

W zeszłym roku zakupiłam wraz z mężem działkę budowlaną pod budowę domu jednorodzinnego. Mimo, ze jest ona uwzględniona w aktualnym planie zagospodarowania przestrzennego to jednak na dzień dzisiejszy nie ma do niej bezpośredniego dojazdu. Planowany dojazd ma zostać utworzony z kawałków wydzielonych z sąsiadujacych ze soba posesji. Od istniejacej drogi dzieli nas 4 działki. Tylko jedna z nich jest juz wydziolona geodezyjnie i dostosowana do planu zagospodarowania. Czy istnieje cos takiego, aby móc dotrzeć do naszej działki?

Prawo gospodarcze
15.02.2007 - Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej

Kupiliśmy z rodzicami dom po 1/2 udziałów każdy. Ja z mężem wzięłam z banku kredyt na zakup naszej części. Teraz dom chcemy sprzedać. Rodzice chcą odzyskać gotówkę którą tam włożyli oraz dodatkowo 30 tyś. zł za utrzymanie tego domu (ja też tam mieszkałam i inwestowałam, a nie mam zwrotu) oraz chcą sby ze sprzedaży mój brat, który z tym domem nic nie ma wspólnego dostał 40 tyś zł. Ja z męzem włożyliśmy w remont 15 tyś. zł. Wyprowadziliśmy się z tego domu, ze wzgłędu na różnicę zdań. Czy tak powinien wyglądać podział?

Prawo gospodarcze
14.02.2007 - Olejarz Jarosław

Obecnie przebywam za granicą. W Polsce posiadam działkę budowlaną, na której stoi dom. Chciałabym kupić kolejna działkę budowlaną (800m2). Mój pracodawca zgodził się udzielić mi pożyczki na kupno działki pod zastaw działki, która już posiadam. Jakie dokumenty powinniśmy wypełnić? Co zrobić, jeśli posiadam akt własności działki, ale nie mam nic na potwierdzenie faktu, ze stoi tam również dom? Czy jeśli nie będę w stanie spłacić pożyczki, mój pracodawca, który udzieli pożyczki będzie mógł przejąć własność (jest obcokrajowcem). Umowa prawdopodobnie powinna być spisana w 2 językach: czy zajmuje się tym kancelaria, czy umowę powinnam oddać później do tłumacza? Jakie będą całkowite koszty?

Prawo gospodarcze
13.02.2007 - Olejarz Jarosław

Mój syn prowadził firmę i dostarczał towar wystawiając f-ry VAT. Odbiorca towaru w roku 2004 nie uregulował należności. Syn podpisał umowę z firmą windykacyjną w celu ściągnięcia długu. Umowa została zawarta na czas określony tj. 90 dni. W międzyczasie firma windykacyjna uległa rozwiązaniu. W tej sytuacji syn skierował do sądu pozew przeciwko dłużnikowi o zapłatę zadłużenia. Na rozprawie, obrońca pozwanego przedstawił argument, że wystawione faktury nie były przez pozwanego podpisane i że dług już został sprzedany firmie windykacyjnej więc roszczenia powoda są bezzasadne. Sąd wydał wyrok oddalający roszczenie nie uwzględniając argumentu powoda, że umowa z firmą windykacyjną została rozwiązana. Syn występował przed sądem bez prawnika sądząc, iż sprawa jest prosta i nie wymaga angażowania adwokata. Nie zażądał także uzasadnienia wyroku. Prawnik w imieniu syna wystąpił z apelacją popełniając błąd w opłacie, co spowodowało jej oddalenie. Za pośrednictwem tego prawnika wystąpiliśmy do sądu z pismem o przywrócenie terminu i do dnia dzisiejszego nie mamy żadnej wiadomości z sądu. Pragnę dodać, iż sąd w ustnym uzasadnieniu wyroku podał, że syn nie posiadał legitymacji prawnej aby występować z takim powództwem. Czy istnieje szansa na wzruszenie tego wyroku?

Prawo gospodarcze
12.02.2007 - Olejarz Jarosław

Matka moja zmarła w Niemczech przeszło 6 m-cy temu, posiadała podwójne obywatelstwo oraz podwójne stałe adresy zamieszkania (w Polsce i w Niemczech), w chwili śmierci była w związku małżeńskim z moim ojcem, nie pozostawiła testamentu. W Polsce, w spadku pozostało mieszkanie własnościowe (współwłasność małżeńska). Posiadam dwie siostry zamieszkałe na pobyt stały w Niemczech. Wiem, że ustawowo dziedziczymy po 1/4 części. Załatwienie spraw spadkowych spadło wyłącznie na moje barki, w związku z tym, chciałabym się zorientować jakiej treści pełnomocnictwa od moich sióstr będą mi potrzebne, abym mogła złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku i występować w ich imieniu przed sądem i czy sąd rejonowy w którego okręgu znajduje się majątek spadkowy (mieszkanie, w którym zameldowana była moja matka), będzie sądem właściwym do rozpatrzenia mojego wniosku. Czy muszę też mieć pełnomocnictwo od mojego ojca?

Prawo gospodarcze
25.01.2007 - Olejarz Jarosław

Od 1991 wynajmuję lokal użytkowy od Urzędu Miasta. Płacę miesięczny, uzgodniony czynsz najmu. W lokalu tym prowadzę działalność gospodarczą w zakresie gastronomii. Od 2003 roku jestem zmuszona płacić podatek od nieruchomości. Nie jest to mała kwota. Chciałam zapytać czy jako najemca jestem zobowiązana płacić taki podatek. Urząd Miasta w decyzji o nałożeniu tego podatku nazwał mnie posiadaczem samoistnym. Nie bardzo rozumiem, co kryje się pod tym zwrotem. Wiem, że Urząd Miasta oddaje w najem pomieszczenia znajdujące się w budynku Urzędu i nikt z prowadzących w nich działalność nie płaci takiego podatku.

Prawo gospodarcze
19.01.2007 - Olejarz Jarosław

Prowadzę księgowość na zasadach ogólnych (podatkowa książka przychodów i rozchodów). W grudniu wykonaliśmy roboty remontowo - budowlane. Protokół odbioru jest z dnia 30.12.2006 roku, fakturę wystawiliśmy z dniem 03.01.2007 roku. Jeżeli zaliczę ją do roku 2006 będę musiała wejść w pełną księgowość. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji żeby uniknąć pełnej księgowości?

Prawo gospodarcze
19.01.2007 - Olejarz Jarosław

Wzięłam komuś na moją firmę telefon komórkowy na abonament. Przez 4 miesiące osoba ta z niego korzystała i miała za niego płacić. Z uwagi na brak płatności operator zerwał umowę. W 2002 roku operator sprzedał swoją wierzytelność do firmy windykacyjnej, która wezwała mnie do spłaty zadłużenia. W 2003 r. podpisałam ugodę na spłatę należności głównej wraz z odsetkami. Spłaciłam 5 rat i z powodu kłopotów finansowych przestałam płacić. W tym roku firma windykacyjna przysłała mi wysokość zobowiązania i propozycję nowej ugody z adnotacją: dłużnik uznaje zobowiązanie i zrzeka się zarzutu przedawnienia. Moje pytanie jest takie czy faktycznie nie przeterminowała się należność główna lub odsetki, gdyż od ostatniej wpłaty minęło już trzy lata. Ugoda była podpisana w marcu 2003 ostatnia wpłata była we wrześniu 2003 r. Czy można podpisywać jeszcze jedną ugodę lub pertraktować jakieś nowe warunki.

Prawo gospodarcze
12.12.2006 - Olejarz Jarosław

Jestem wspólnikiem (posiadam 50% udziałów) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Pozostałymi wspólnikami są dwie spółki z o. o. i jedna osoba fizyczna. Ta osoba zgłosiła chęć zbycia swoich udziałów. Zgodnie z umową spółki dotychczasowym wspólnikom przysługuje prawo pierwszeństwa. Pozostali wspólnicy tj. dwie spółki z o. o. zaproponowały aby nabywcą udziałów była sama spółka, a nie dotychczasowi wspólnicy jak mówi umowa. Chciałbym zapytam o jakie są konsekwencję ewentualnej mojej zgody na taką uchwałę. Wspólnicy swoją propozycję motywują tym, iż chcieliby aby te udziały w przyszłości byłyby przekazane kolejnemu wspólnikowi jako opcje menedżerskie za osiągnięcie celów.

Prawo gospodarcze
08.12.2006 - Olejarz Jarosław

Siostra mojego ojca chciałaby mi przekazać w formie darowizny połowę domu jednorodzinnego, natomiast drugą połowę dostałam w formie zapisu testamentowego po zmarłym wujku (mężu mojej cioci). Wartość całej nieruchomości wraz z 12 arową działką określono w wycenie majątkowej na kwotę ok. 100 tys. zł. Proszę o wskazanie opłat związanych z przeniesieniem prawa własności na moją osobę.

  6 7 8 9 10 11 12 13 14 z 14  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.