Planuję założyć firmę usługową. Jej oferta obejmować by miała współpracę z hotelami w zakresie świadczenia usług kurierskich, a mianowicie zaopatrywać w pocztówki, znaczki pocztowe, w stojaki na pocztówki oraz skrzynki na pocztówki a także zajmować się odbiorem dwa razy w tygodniu pocztówek ze skrzynek umieszczonych w hotelu i dostarczenie ich na pocztę. W związku z powyższym chciałbym się dowiedzieć, czy na prowadzenie takiego typu działalności potrzebuje jakieś specjalne zezwolenia, jeśli tak to jakie? Interesowało by mnie również jaka forma opodatkowania będzie najkorzystniejsza z punktu widzenia jednoosobowej działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy prawo pocztowe, wykonywanie działalności pocztowej w zakresie przyjmowania, przemieszczania i doręczania przesyłek z korespondencją lub przesyłek dla ociemniałych wymaga zezwolenia na wykonywanie działalności pocztowej. Jednakże jeżeli Pana działalność ograniczona zostanie do świadczenia usług na rzecz zlecającego, do odbioru przesyłki i dostarczenia jej celem nadania na poczcie, to działalność taka nie stanowi wykonywanie działalności pocztowej. W pozostałym zakresie działalność także nie jest koncesjonowana.
W powyższej sprawie wystarczy zarejestrować działalność gospodarczą w Ewidencji Działalności Gospodarczej, dokonać zgłoszenia w Urzędzie Statystycznym, w ZUS oraz Urzędzie Skarbowym.
Co do sposobu opodatkowania, to sprawa ta zależy od wielu czynników, m. in. od wielkości przewidywanego obrotu (skali działania). Najbardziej popularna metoda to książka przychodów i rozchodów. Ponadto stosowana może być karta podatkowa oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Karta podatkowa
Jest najprostszym sposobem rozliczania się z podatku dochodowego. Polega na wpłacie ustalonej stałej kwoty miesięcznej na konto Urzędu Skarbowego. Kwota jest uzależniona od ilości zatrudnionych osób oraz liczby mieszkańców miasta, w którym się rejestrujemy. Przykładowo w mieście o liczbie mieszkańców powyżej 50 000 i bez zatrudniania pracowników kwota ta wyniesie kilkaset złotych miesięcznie.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest kolejną możliwą formą opodatkowania swoich przychodów przez glazurników prowadzących działalność na własne nazwisko. Jest to forma bardziej skomplikowana, gdyż wymaga od podatnika ewidencjonowania uzyskanego przychodu. Ewidencja ta prowadzona jest odrębnie za każdy rok podatkowy. Oprócz ewidencji przychodów, podatnik ma obowiązek posiadania i przechowywania dowodów zakupu towarów, prowadzenia wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także ewidencję wyposażenia.
Podatkowa książka przychodów i rozchodów
Ewidencja w podatkowej książce przychodów i rozchodów polega na ujmowaniu dokumentów dotyczących zarówno przychodów, jak i kosztów poniesionych przez przedsiębiorcę. Zaletą tej formy ewidencji jest wyliczanie realnego dochodu uzyskiwanego przez podatnika i co za tym idzie podatku płaconego od tego dochodu.
Przy prowadzeniu takiej formy ewidencji jest możliwość wyboru pomiędzy dwoma formami opodatkowania – podatkiem dochodowym rozliczanym na zasadach ogólnych tj. progowy 19%, 30%, 40% lub podatkiem liniowym 19%. Wyboru formy odpowiadającej podatnikowi powinien nastąpić przed rozpoczęciem działalności.
Najkorzystniej jest ustalić formę opodatkowania z osobą, która będzie prowadzić rozliczenia (np. z biurem rachunkowym, które za opłatę miesięczną w wysokości ok. 100 – 200 zł w całości będzie prowadzić rozliczenia z US i ZUS).
Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl