Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Egzekucja sądowa z renty

Jestem osobą niepełnosprawną, moja rodzina utrzymuje się tylko z mojej renty. Mam komornika na rencie. Przyszło mi pismo, że kolejny komornik wchodzi mi na rachunek bankowy. Nie wiem skąd ma mój numer konta. Czy ma prawo zabrać mi całą rentę skoro jest ona jedynym źródłem utrzymania mojej rodziny. Wysokość renty nawet nie pokryje tego długu. Czy mogę mieć dwóch komorników na rencie? Czy nie można by tego zadłużenia rozłożyć na raty? Jak mam się odwołać od tej decyzji? Czy bank zawiesi mi wypłatę świadczenia? Proszę o szybką odpowiedź i pomoc.

Sprawa egzekucji ze świadczenia rentowego regulowana jest w art. 139 - 141 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej ustawa). Zgodnie z tą ustawą w przypadku zbiegu egzekucji świadczenie rentowe nie może być zajęte w maksymalnej wysokości przekraczającej 70% świadczenia (w przypadku jednej egzekucji 60% - wysokość uzależniona jest od tytułu zajęcia).



Ograniczenie kwoty zajęcia nie dotyczy jednak rachunku bankowego. Środki znajdujące się na rachunku bankowym nie są już świadczeniem rentowym. Komornik może zająć rachunek do pełnej wysokości salda pieniędzy na rachunku. W przypadku zajęcia rachunku bankowego bank nie może dokonać wypłaty z tego rachunku żadnych środków, a wszystkie pieniądze zobowiązany jest przekazać na rachunek komornika. Aby uniknąć takiej sytuacji można pobierać świadczenie rentowe poprzez przekaz pocztowy (o ile jest taka możliwość). Każda zmiana rachunku bankowego może spowodować jego zajęcie przez komornika. Banki na żądanie komornika są zobowiązane informować o rachunkach dłużników. Oczywiście pobieranie świadczenia rentowego za pośrednictwem poczty także podlega zajęciu ale tu są ograniczenia z ustawy, czyli maksymalnie 60% a w przypadku zbiegu egzekucji 70%.

Zadłużenie można rozłożyć na raty, można zwrócić się do komornika z takim wnioskiem, można także zobowiązać się do dobrowolnych wpłat u komornika (na co często komornicy przystają). Z takim wnioskiem można się zwrócić także do wierzyciela, z jednoczesnym wnioskiem o zwolnienie rachunku bankowego spod zajęcia. Decyzje te jednak są podejmowane autonomicznie przez komornika bądź wierzyciela.

Co do możliwości odwołania się to są dwie drogi, albo skarga do sądu na działanie komornika, albo powództwo przeciwegzekucyjne. Naszym zdaniem jednak brak formalnych podstaw do zastosowania takich środków prawnych, gdyż działania komorników z opisanego stanu prawnego nie naruszają prawa.

Porady prawne / Pomoc prawna
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl  

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2006-11-20
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo gospodarcze
Słowa kluczowe: egzekucja, renta, świadczenia rentowe, zajęcie rachunku bankowego
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.