Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Rozwiązanie spółki jawnej bez konieczności przeprowadzania jej likwidacji

Kategoria: Prawo gospodarcze
Słowa kluczowe: spółka jawna

Mam pytanie odnośnie likwidacji dwuosobowej spółki jawnej: jakie dokumenty, wnioski powinienem złożyć do KRSu, jak je wypełnić. Spółka w chwili obecnej nie ma żadnych zobowiązań, długów, podpisanych umów ect. W umowie spółki był zapis o likwidacji zgodnie z kodeksem spólek.

Spółka jawna może zostać rozwiązana przez wspólników w wyniku podjęcia jednomyślnej uchwały wszystkich wspólników o rozwiązaniu spółki.  Rozwiązanie spółki co do zasady prowadzi do likwidacji spółki jawnej, chyba że wspólnicy określili inny sposób rozwiązania spółki (art. 67 § 1 k.s.h.).

Uzgodnienie przez wspólników innego sposobu zakończenia działalności spółki nie może oznaczać nic innego, jak przyjęcie stosownego postanowienia w umowie spółki bądź też, jeżeli takiego postanowienia brak w umowie, w jednomyślnej uchwale wspólników. Przede wszystkim wspólnicy mogą się umówić na podział majątku w naturze ( in natura) poprzez odpowiedni podział składników majątkowych między wspólników bez konieczności spieniężenia majątku spółki. Możliwe jest ponadto zadysponowanie majątkiem w ten sposób, że zostaje zbyte przedsiębiorstwo spółki czy jego zorganizowane części. Możliwe jest połączenie metody podziału in natura, a w pozostałym zakresie przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego.
Wspólnicy także mogą ustalić spłatę zobowiązań spółki poprzez nałożenie na nich odpowiednich spłat.
Generalnie ustalenia co do rozwiązania spółki innego niż likwidacja czynią wspólnicy. Jednakże ustalenie co do metody postępowania uzależnione może być także od zgody odpowiednio wierzyciela lub syndyka. Brak takiej zgody uniemożliwia zadysponowanie majątkiem według reguł ustalonych przez wspólników. W konsekwencji będzie musiało być przeprowadzone postępowanie likwidacyjne lub upadłościowe.

Postępowanie likwidacyjne polega na podjęciu czynności faktycznych i prawnych, które zmierzają do upłynnienia majątku spółki i spłaty zobowiązań spółki. W postępowaniu likwidacyjnym wszyscy wspólnicy są likwidatorami.

Jezeli spółka nie ma zobowiązań ani majątku wystarczające jest podjęcie uchwały wszystkich współników, a następnie zgłoszenie rozwiazania spółki do sądu rejestrowego oraz wyrejestrowanie jej z urzędu skarbowego, urzędu statystycznego, likwidacja rachunków bankowych itp.

Wniosek należy złożyć na urzędowym formularzu KRS-X2. W przypadku rozwiazania na podstawie jednomyślnej uchwały wspólników, dzieląc pozostały majątek należy wypełnić część C.5. Pozostałe części wykreślić. Do wniosku należy załączyć uchwałę wspólników będącą podstawą rozwiązania spółki, dowód wpłaty kwoty 550 zł. Z czego 300 zł stanowi opłata sądowa, zaś 250 zł to koszt ogłoszenia w MSiG.

www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2008-09-22
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo gospodarcze
Słowa kluczowe: spółka jawna
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.