Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Wykreślenie spółki jawnej z KRS bez przeprowadzania jej likwidacji

Kategoria: Prawo gospodarcze
Słowa kluczowe: spółka jawna

Jestem wspólnikiem spółki jawnej, która nigdy nie rozpoczęła działalności - brak ksiąg, brak Regon i NIP. Chcielibyśmy wykreślić spółkę z KRS. Nie możliwe jest przedstawienie sensownego bilansu skoro spółka jedynie istnieje w rejestrze KRS. W umowie spółki widnieje standardowy zapis o możliwości rozwiązania spółki w imię jednogłośnej uchwały natomiast brak zapisu gdzie wyraźnie byłoby napisane, że rozwiązanie może odbyć się bez likwidacji. Czy konieczne jest przeprowadzenie likwidacji?

Zgodnie z art. 58 k.s.h. (kodeksu spółek handlowych), rozwiązanie spółki powodują:
1)     przyczyny przewidziane w umowie spółki,
2)     jednomyślna uchwała wszystkich wspólników,
3)     ogłoszenie upadłości spółki,
4)     śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości,
5)     wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika,
6)     prawomocne orzeczenie sądu.
 
Kodeks spółek handlowych nakłada obowiązek w przypadkach rozwiązania spółki przeprowadzenia likwidacji spółki. Dopuszcza jednak także rozwiązanie spółki bez konieczności przeprowadzania likwidacji, jeżeli wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki.
 
Zgodnie zatem z k.s.h. wspólnicy winni podjąć jednomyślną uchwałę o rozwiązaniu spółki z uwagi na nie rozpoczęcie przez nią działalności. Uchwała winna przewidywać, że na podstawie art. 67 § 1 k.s.h. wspólnicy odstępują od likwidacji spółki. Wówczas nie ma konieczności sporządzania bilansu przewidzianego w art. 81 § 1 k.s.h. (bilans na dzień rozpoczęcia i zakończenia likwidacji).  W przypadku rozwiązania spółki bez przeprowadzenia likwidacji, obowiązek złożenia wniosku o wykreślenie spółki ciąży na wspólnikach. Należy złożyć wniosek KRS X2, przy czym wypełnia się pole C5, w ktorym należy wskazać uchwałę wspólników. Uchwała taka winna być załaczona do wniosku o wykreślenie.
 
Księgi i dokumenty rozwiązanej spółki należy oddać na przechowanie wspólnikowi lub osobie trzeciej na okres nie krótszy niż pięć lat. W przypadku braku zgody wspólnika lub osoby trzeciej, przechowawcę wyznacza sąd rejestrowy.
 
Porady prawne / Pomoc prawna
 
ZLEĆ NAM ODZYSKANIE TWOICH PIENIĘDZY / PROWADZENIE SPRAWY / PRZYGOTOWANIE PISMA
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2008-03-13
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo gospodarcze
Słowa kluczowe: spółka jawna
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.