Zgodnie z art. 58 k.s.h. (kodeksu spółek handlowych), rozwiązanie spółki powodują:
1) przyczyny przewidziane w umowie spółki,
2) jednomyślna uchwała wszystkich wspólników,
3) ogłoszenie upadłości spółki,
4) śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości,
5) wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika,
6) prawomocne orzeczenie sądu.
Kodeks spółek handlowych nakłada obowiązek w przypadkach rozwiązania spółki przeprowadzenia likwidacji spółki. Dopuszcza jednak także rozwiązanie spółki bez konieczności przeprowadzania likwidacji, jeżeli wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki.
Zgodnie zatem z k.s.h. wspólnicy winni podjąć jednomyślną uchwałę o rozwiązaniu spółki z uwagi na nie rozpoczęcie przez nią działalności. Uchwała winna przewidywać, że na podstawie art. 67 § 1 k.s.h. wspólnicy odstępują od likwidacji spółki. Wówczas nie ma konieczności sporządzania bilansu przewidzianego w art. 81 § 1 k.s.h. (bilans na dzień rozpoczęcia i zakończenia likwidacji). W przypadku rozwiązania spółki bez przeprowadzenia likwidacji, obowiązek złożenia wniosku o wykreślenie spółki ciąży na wspólnikach. Należy złożyć wniosek KRS X2, przy czym wypełnia się pole C5, w ktorym należy wskazać uchwałę wspólników. Uchwała taka winna być załaczona do wniosku o wykreślenie.
Księgi i dokumenty rozwiązanej spółki należy oddać na przechowanie wspólnikowi lub osobie trzeciej na okres nie krótszy niż pięć lat. W przypadku braku zgody wspólnika lub osoby trzeciej, przechowawcę wyznacza sąd rejestrowy.
Porady prawne / Pomoc prawna
ZLEĆ NAM ODZYSKANIE TWOICH PIENIĘDZY / PROWADZENIE SPRAWY / PRZYGOTOWANIE PISMA