Jesteś tutaj:
Porady prawne
Prawo pracy
21.12.2010 - Olejarz Jarosław
Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w spółce akcyjnej na stanowisku dyrektora. W ramach umowy o pracę został pisemnie zobowiązany do przestrzegania Regulaminu Pracy zawierającego m.in. klauzę o zakazie konkurencji i zachowania tajemnicy. Za działalność konkurencyjną uważane jest prowadzenie konkurencyjnej wobec Spółki działalności lub świadczenie pracy na rzecz podmiotów prowadzących taką działalność. Druga klauzula mówi o nieprzestrzeganiu tajemnicy spółki (plany rozwoju umowy, porozumienia, otrzymane i udzielone licencje, negocjacje handlowe). Pracownik ten zamierza być współwłaścicielem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prowadząc dość podobny zakres usług. Udziały w spółce z o.o. byłyby na poziomie 30%. Oczywiście nadal ta osoba chce pracować w aktualnie go zatrudniającej spółce akcyjnej. Poproszę o komentarz, czy w powyższym przypadku zostaje złamana zasada o zakazie konkurencji i tajemnicy przedsiębiorstwa?
Prawo pracy
16.12.2010 - Olejarz Jarosław

Mój pracodawca chce wręczyć mi wypowiedzenie dyscyplinarne za wyniesienie mienia bez zezwolenia pracodawcy. Chodzi tutaj o zabranie dokumentacji w formie elektronicznej, która miała mi służyć do pracy w domu. Z mojej strony było to działanie niezamierzone, nie miało na celu wykorzystanie tych dokumentów. Chciałabym jednak zwrócić uwagę na to, że sytuacja tego typu związana była z wymaganiami nałożonymi na mnie przez przełożonego, które nie są adekwatne do moich możliwości przerobowych. Zdaję sobie sprawę z tego, że popełniłam błąd mogący narazić pracodawcę na szkodę. Obecnie chcę odejść z firmy za porozumieniem stron, po tym wszystkim nie interesuje mnie już tam praca? Czy mogę wypowiedzieć umowę o pracę pierwsza?

Prawo pracy
06.12.2010 - Olejarz Jarosław

Pracowałem w firmie zajmującej się kolportażem ulotek ale bez zawartej umowy. Jestem jeszcze niepełnoletni (mam 16 lat). Szef nie wypłaca mi pieniędzy w terminie, cały czas zbywa mnie, a gdy już mają być pieniądze, mówi że ich nie dostał od firm, ponieważ tych ulotek nie roznieśliśmy i szybko nam nie zapłaci. Mam pewność że dostał pieniądze. Z pieniędzmi tymi zalega już dwa miesiące. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Prawo pracy
01.11.2010 - Olejarz Jarosław
Jak wystawić świadectwo pracy dla pracownika zwalnianego z pracy, który wcześniej został wyrokiem sądu przywrócony do pracy? W grudniu 2009 roku nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę, a w marcu 2010 podjęcie pracy na podstawie przywrócenia przez sąd. Obecnie nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron.
 
Prawo pracy
01.10.2010 - Olejarz Jarosław

Chciałabym uzyskać informację na temat wysokości wynagrodzenia i sposobu jego naliczenia, które powinnam otrzymać w trakcie urlopu wypoczynkowego. Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego, otrzymywałam wynagrodzenie za nadgodziny, dodatek funkcyjny i dodatek motywacyjny. Od połowy ub. roku przebywałam na zwolnieniu lekarskim ze względu na ciążę aż do rozwiązania, a potem na urlopie macierzyńskim. Obecnie po okresie urlopu macierzyńskiego został mi udzielony urlop wypoczynkowy. Jakie wynagrodzenie powinnam otrzymać na tym urlopie, jakie składniki powinno zawierać, jakie miesiące powinny być wzięte pod uwagę przy jego wyliczaniu.

Prawo pracy
21.09.2010 - Olejarz Jarosław

Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W treści umowy o pracę widnieje zapis, że miesięczne wynagrodzenie za pracę składa się z wynagrodzenia zasadniczego i premii uznaniowej. Od końca sierpnia b. roku jestem na zwolnieniu lekarskim. Proszę o informację czy przedłużając powyższe zwolnienie mam prawo do otrzymania zasiłku, jeśli tak to w jakiej wysokości? Czy wszystkie składniki wynagrodzenia wliczają się do podstawy zasiłku? Czy do wyliczenia podstawy należy przyjąć okres przepracowanych 12 miesięcy poprzedzających miesiąc w którym powstała niezdolności do pracy?

Prawo pracy
17.09.2010 - Olejarz Jarosław

Jestem pracownikiem gminnej spółdzielni. Pracuję na stanowisku zastępcy kierownika sklepu. Z własnej inicjatywy podjęłam studia zaocznie. Słyszałam o zmianie w kodeksie pracy o dokształcaniu. Czy w myśl tych zmian powinnam złożyć prośbę o wyrażenie zgody pracodawcy na dokształcenie?

Prawo pracy
24.08.2010 - Olejarz Jarosław

Czy będąc na wypowiedzeniu 3 – miesięcznym, mogę w trakcie ostatniego miesiąca udać się na urlop bezpłatny i w tym czasie podjąć legalnie inna prace? Czy nie przepadnie mi odprawa, którą miałem otrzymać po okresie wypowiedzenia z tytułu pracy dla danej firmy przez okres ponad trzech lat.

Prawo pracy
09.08.2010 - Olejarz Jarosław
Z pracodawcą mam podpisaną umowę o zakazie konkurencji, gdzie nie ma wzmianki o możliwości, czy warunkach wypowiedzenia jej przeze mnie. Umowa ta jest na czas nieokreślony. Jaki okres wypowiedzenia obowiązuje mnie przy wypowiadaniu tej umowy (rozumiem że będzie on zgodny z kodeksem pracy)? Czy są jakieś progi czasowe, które zmieniają długość okresu wypowiedzenia takiej umowy? Mam podpisaną umowę z pracodawcą na czas nieokreślony, gdzie w wyniku regulacji kodeksem pracy okres wypowiedzenia osiągnął 3 miesiące.
Prawo pracy
27.07.2010 - Olejarz Jarosław

Chcę rozwiązać umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony w spółce z o.o. Spółka ta juz od jakiegoś czasu nie ma jednak zarządu. Do kogo skierować to wypowiedzenie?

  6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 z 21  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.