Jesteś tutaj:
Porady prawne
Prawo pracy
04.11.2012 - Olejarz Jarosław
Czy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę mogę pracownika wysłać na urlop wypoczynkowy? Czy potrzebna jest zgoda pracownika na taki urlop?
Prawo pracy
03.11.2012 - Olejarz Jarosław
Mam zasądzone alimenty na nieletnie dzieci ale egzekwowałam je w niepełnej kwocie bezpośrednio u pracodawcy dłużnika. Ojciec dzieci ma jednak inne zajęcie komornicze z tytułu zaległości opłat czynszu. Komornik wiedząc, że nie w pełni są zaspokojone alimenty straszył karami pracodawcę dłużnika, jeśli nie będą przesyłać pieniędzy jemu na zajęcie z tyt. zaległego czynszu. Efektem tego pracodawca dłużnika zwrócił mi wyrok z klauzulą natychmiastowej wykonalności jednocześnie wskazując, iż muszę egzekwować alimenty u tegoż komornika. Efekt jest taki, że egzekucja z tyt. zaległego czynszu jest w dalszym ciągu bezskuteczna, pieniędzy dla dzieci jest jeszcze mniej o koszty komornika, a po za tym minął tydzień od przelewu zajętego wynagrodzenia, a ja w dalszym ciągu pieniędzy nie mam. Co mogę zrobić, żeby znów pieniądze otrzymywać bezpośrednio od pracodawcy dłużnika?
Prawo pracy
31.10.2012 - Olejarz Jarosław
Mój poprzedni pracodawca twierdzi, że mam nierozliczone transakcje na służbowej karcie kredytowej z roku 2009 i 2010. Czy firma ma prawo wzywać mnie do zwrotu pieniędzy z karty kredytowej po takim czasie? Wszystkie transakcje były przeze mnie rozliczone, ale nie zachowałam kopii rozliczeń. Najprawdopodobniej rozliczenia nie były odpowiednio księgowane. Pobierałam gotówkę z karty na wydatki służbowe i miałam wszystkie faktury.
Prawo pracy
25.10.2012 - Olejarz Jarosław
Mam komornika który zajmuje mi połowę wynagrodzenia a reszta wpływa na konto bankowe. Inny komornik rozpoczął egzekucję zajął wynagrodzenie, rachunki bankowe, zwrot podatku. Gdy dostał od pracodawcy pismo o zbiegu egzekucji przekazał sprawę do pierwszego komornika. Chodzi mi o to jak zmusić komornika o zdjęciu blokady z rachunku, na które wpływa wynagrodzenie już po zajęciu. Pisałem w tej sprawie emaile do komornika ale brak odpowiedzi. Zostawił mnie bez środków do życia.
Prawo pracy
08.10.2012 - Olejarz Jarosław
Prowadzę działalność gospodarczą, zatrudniam pracowników. Chcę zawrzeć związek małżeński ze swoim partnerem, który jest zatrudniony u mnie na umowę o pracę. Czy w przypadku zawarcia związku małżeńskiego mój mąż będzie mógł być dalej pracownikiem, nie ukrywam że dalej chcę sama prowadzić swój biznes, podpisać intercyzę i sama decydować.
Prawo pracy
08.10.2012 - Olejarz Jarosław
Jestem wspólnikiem spółki jawnej, która zatrudnia kilka osób. Obydwoje ze wspólnikiem poza czynnościami związanymi z zarządzaniem firmą wykonujemy dodatkowe prace dla firmy. Mamy zatrudnione osoby do wykonywanie tych czynności ale często wykonujemy to również sami. Czy możemy sami zatrudnić się na podstawie umowy np. o dzieło lub pracę w ramach tych czynności? Czy wynagrodzenia z tych umów moglibyśmy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu naszej spółki?
Prawo pracy
04.10.2012 - Olejarz Jarosław
Jestem nauczycielem w zakładzie poprawczym, jednostka nieferyjna. Czy występując o urlop w czasie którego występuje(ą) dni świąteczne ustawowo wolne (np. 15.sierpnia, 25 i 26 grudnia) dni te wliczam do dni urlopowych?
Prawo pracy
25.09.2012 - Olejarz Jarosław
Czy pracodawca może bez zgody pracownika wpisać mu w grafik pracy urlop na żądanie?
Prawo pracy
04.09.2012 - Olejarz Jarosław
Kodeks Pracy przewiduje 2 tygodniowy okres wypowiedzenie w przypadku umowy o pracę na czas określony, kiedy umowa jest zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy i strony przewidziały taką możliwość. A co w przypadku kiedy w umowie na czas określony przewidziano okres wypowiedzenia jeden miesiąc. Pracownik i pracodawca podpisali taką umowę. Teraz pracodawca chce wypowiedzieć umowę pracownikowi, ale okres wypowiedzenia ma wynosić 2 tygodni, powołuje się na przepisy Kodeksu Pracy, który mówi o 2 tygodniach w przypadku umów na czas określony. Czy tak może zrobić, skoro strony uzgodniły inaczej?
Prawo pracy
30.08.2012 - Olejarz Jarosław
Pracuję blisko 4 lata w jednej firmie, mam umowę na czas nieokreślony. Pracodawca od ponad pół roku płaci wynagrodzenie z opóźnieniem. Średni czas opóźnienia to miesiąc, bywa i więcej. Dodatkowo płaci to wynagrodzenie w ratach. Firma ma duże problemy finansowe. Skłaniam się do rozwiązania umowy z winy pracodawcy (art. 55). Czy w takim wypadku należy mi się zasiłek dla bezrobotnych, a jeżeli tak to po jakim okresie? Czy należy mi się odprawa lub odszkodowanie? Jeżeli nie rozwiąże teraz umowy, a firma upadnie, czy mam szansę na otrzymanie zaległego wynagrodzenia? Obecnie pracodawca zalega z wypłata za 2 miesiące. Ilość osób zatrudnionych na umowę o pracę prawdopodobnie ponad 20.
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 z 21  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.