Jesteś tutaj:
Porady prawne
Prawo pracy
23.08.2013 - Olejarz Jarosław
Jestem nauczycielem z wieloletnim stażem pracy. W 1975 roku otrzymałam zezwolenie Kuratorium Oświaty na udzielenie mi urlopu bezpłatnego na kontynuowanie studiów. Powiedziano mi, że okres udzielonego urlopu bezpłatnego będzie zaliczony do wysługi lat, jeżeli w tym okresie będę prowadziła zajęcia dydaktyczne w szkole w wymiarze co najmniej 4 godzin tygodniowo. Zajęć dydaktycznych nie prowadziłam, gdyż utrudniały mi to zajęcia na uczelni. Kadrowa w mojej placówce nie zaliczyła mi z tego powodu urlopu bezpłatnego do stażu pracy. Czy jest to prawidłowe postępowanie?
Prawo pracy
08.04.2013 - Olejarz Jarosław
Jestem przedsiębiorcą i zatrudniam pracownika, który otrzymał za kilka miesięcy należnego mu wynagrodzenia. Sprawa była sporna, trafiła do sądu i została zawarta ugoda sądowa. Mam jednak problem, bo pracownik ma mi do spłaty znaczną kwotę. Czy mogę potrącić swoje należności z zaległą wypłatą temu pracownikowi? Jeżeli wypłacimy zaległe wynagrodzenie pewnie swoich pieniędzy nigdy nie zobaczę.
Prawo pracy
24.02.2013 - Olejarz Jarosław
Za kilka dni kończy mi się umowa o pracę. Chciałabym się zarejestrować w Urzędzie Pracy jako bezrobotna i uzyskać prawo do zasiłku. Mam jednak podpisanych kilka umów zleceń, z których od dłuższego czasu nie mam żadnych dochodów(i nie zamierzam mieć w czasie pobierania zasiłku). Czy w związku z tym mam prawo do uzyskania statusu bezrobotnej z prawem do zasiłku, czy najpierw muszę rozwiązać te umowy?
Prawo pracy
06.02.2013 - Olejarz Jarosław
Dostałem wypowiedzenie, którego okres upływa na koniec miesiąca lutego 2012 roku. Kiedy i czy mogę podjąć pracę konkurencyjną w stosunku do dotychczasowego pracodawcy?
Prawo pracy
30.01.2013 - Olejarz Jarosław
Jestem zatrudniona na cały etat. Pracodawca chce zmienić mi umowę na część etatu tj. ¾. W ten sposób ma ograniczyć koszty ale nie będzie znacznych zwolnień w naszym zakładzie pracy. Czy zmiana takiej umowy niesie dla mnie jakieś ryzyko?
Prawo pracy
09.01.2013 - Olejarz Jarosław
Pracując cały czas zawodowo w 2008 roku złożyłam wniosek o przyznanie emerytury (jestem rocznik 1953), którą ZUS mi przyznał i zawiesił ponieważ kontynuowałam zatrudnienie. W późniejszym okresie przepisy pozwoliły mi pobierać częściowo emeryturę i nadal pracować nie informując o tym zakładu pracy. Jeszcze później wprowadzone przepisy spowodowały, że zawiesiłam pobieraną emeryturę i nadal pracowałam w tym samym zakładzie pracy. W sierpniu tego roku rozwiązałam umowę z zakładem pracy za porozumieniem stron, w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 13.03.2003 roku o szczegółowych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. W paragrafie 3 tego porozumienia określono, że wyczerpuje ono wszelkie roszczenia związane ze stosunkiem pracy. Otrzymałam odprawę z tytułu niniejszego porozumienia. Wystąpiłam do ZUS o odwieszenie emerytury. Stosunek pracy ustał z dniem 30 września br. Emerytura jest wznowiona od 01 października br. Czy zakład pracy powinien mi i jeszcze dodatkowo wypłacić odprawę emerytalną, jeżeli tak to proszę mi przygotować projekt pisma do firmy. Ja pisząc wniosek do firmy o dobrowolną restrukturyzacje, nie informowałam, że posiadam przyznane, lecz zawieszone świadczenie emerytalne.
Prawo pracy
18.12.2012 - Olejarz Jarosław
Posiadam świadectwo pracy, w którym jest napisane, że za czas zatrudnienia i urlopu za granicą były odprowadzane składki do ZUS zgodnie z obowiązującymi przepisami. Termin kontraktu jest od 1993 do 1994 roku w pełnym wymiarze czasu pracy. Korzystałem z urlopu wypoczynkowego przez miesiąc w trakcie trwania kontraktu. Nie został zaliczony do ogólnego stażu pracy okres przebywania na urlopie wypoczynkowym. ZUS twierdzi, że jest brak podstaw aby wymienione okresy zaliczyć do stażu emerytalnego jako okresy składkowe.
Prawo pracy
21.11.2012 - Olejarz Jarosław
Mam pytanie o dodatek stażowy za wysługę lat, w przypadku gdy pracuje u dwóch pracodawców. Czy do stażu u drugiego pracodawcy mogę doliczyć lata pracy w rolnictwie i które ewentualnie okresy?
Prawo pracy
23.11.2012 - Olejarz Jarosław
Mam pytanie o dodatek stażowy za wysługę lat, w przypadku gdy pracuje u dwóch pracodawców. Czy do stażu u drugiego pracodawcy mogę doliczyć lata pracy w rolnictwie i które ewentualnie okresy?
Prawo pracy
11.11.2012 - Olejarz Jarosław
Mam 61 lat i pracuję jednocześnie w dwóch jednostkach samorządowych. Mam aktualnie 45-letni staż pracy. Stosownie do wypracowanego stażu jeden pracodawca wypłaca premię za staż i nagrody jubileuszowe zgodnie z regulaminem wynagrodzenia. Natomiast u drugiego pracodawcy do stażu pracy policzono mi jedynie okresy podwójnego zatrudnienia czyli równocześnie w tym samym czasie wykonywałem pracę podstawową i dodatkową. Chciałbym zapytać czy u drugiego pracodawcy do stażu wolno mi doliczyć zakończone okresy zatrudnienia także te, które zaliczyłem u pierwszego pracodawcy? Czy zaliczenie stażu pracy jest równoznaczne z uprawnieniem do otrzymania nagrody jubileuszowej?
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 z 21  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.