Jesteś tutaj:
Porady prawne
Prawo pracy
20.02.2014 - Olejarz Jarosław
Zatrudniałem pracownika, który po rozwiązaniu umowy o pracę przeszedł do konkurencji. Teraz mając wiedzę o moich klientach, o tym jakie mamy procedury wykorzystuje te informacje u nowego pracodawcy. Czy pracownik taki może zostać jakoś pociągnięty do odpowiedzialności? Prawdopodobnie przekazywał te informacje już podczas pracy u mnie.
Prawo pracy
18.02.2014 - Olejarz Jarosław
Były pracownik twierdzi, że nie może otrzymać renty bo brakuje mu 4 miesięcy do 10 lat przepracowanych, za co obwinia mnie jako pracodawcę. Przez pewien okres – można tak powiedzieć pracował u mnie bez umowy. Pracownik żąda teraz ode mnie aby zapłacić mu za cały okres renty tj. za da lata po 860 zł, bo tyle by otrzymał. Czy działanie pracownika nie podchodzi pod wyłudzenie? Czy nie powinno być tak, aby najpierw ZUS orzekł o rencie i przyznaje ją w danej kwocie a później ją odbiera ponieważ nie zgadzają się lata przepracowane?
Prawo pracy
31.08.2015 - Olejarz Jarosław
W maju b. roku kończy mi się urlop rodzicielski nad synem. Wykorzystany w pełni przeze mnie i zonę. Żona pracuje, a ja zamierzam zamiast pójścia na urlop wychowawczy wrócić do pracy na 1/2 etatu. Proszę o pomoc prawna w zakresie: co mi przysługuje, jakie mam prawa i obowiązki co muszę zrobić i jakie dokumenty (wnioski) i kiedy złożyć.
Prawo pracy
30.01.2014 - Olejarz Jarosław
Przeprowadziłam się i obecnie po urlopie wychowawczym chciałabym aby pracodawca mnie zwolnił. Pracodawca twierdzi jednak, że nie będzie sobie robił problemu i kazał mi napisać jakieś pismo, że się chcę sama zwolnić. Z tego co wiem, jeśli bym tak zrobiła to nie będzie przysługiwał mi zasiłek dla bezrobotnych, na czym mi nie ukrywam, że zależy, aby mieć jakieś pieniądze.
Prawo pracy
09.01.2014 - Olejarz Jarosław
Pracownik przebywa na zwolnieniu chorobowym do dnia 31 grudnia ub. roku i do 3 stycznia b. roku nie poinformował pracodawcy o dalszych zamierzeniach tzn. ewentualnej kontynuacji tego zwolnienia czy tez powrocie do pracy czy nie przekazał jakiejkolwiek innej informacji co dalej zamierza. Czy można temu pracownikowi wypowiedzieć umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia posługując się art. 52 k.p. Nadmieniam że pracownik nie choruje na poważne choroby. Czy pracownik powinien w ciągu dwóch dni od zakończenia zwolnienia dostarczyć kolejne i obowiązkowo powiadomić pracodawcę o swojej dalszej nieobecności?
Prawo pracy
29.12.2013 - Olejarz Jarosław
Pracuję w firmie z sektora finansów. Mój pracodawca zaproponował mi zawarcie porozumienia, w którym oprócz zmiany w strukturze (podległości) i zmiany miejsca pracy (miejscowości) wpisał, że pełnienie nowych obowiązków odbywać się będzie w okresie do 30.06.2014 roku, a w pozostałym zakresie umowa o pracę nie ulega zmianie. Dalej wpisano, że z uwagi na docelową strukturę od 01.10.2014 roku mogę być przeniesiona na to stanowisko (na jakie teraz jestem oddelegowana) o ile przejdę weryfikację. Nowe zasady mają zostać mi przedstawione później. Czy podpisując ten dokument moja praca może trwać tylko do 30.06.2014 roku, gdyż pracodawca nic nie pisze w zmianach warunków o tym co będzie po 30.06.2014 roku? Jakie konsekwencje mogą mnie spotkać po podpisaniu takiego dokumentu, czy mogę nie podpisać i czy mam wówczas czas na zastanowienie się?
Prawo pracy
21.12.2013 - Olejarz Jarosław
Planuję likwidację firmy z końcem roku i w związku z tym mam pytanie o wypowiedzenie umów o pracę z pracownikami przebywającymi na urlopie wychowawczym oraz przebywającymi na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży. Pracownicy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, obowiązuje ich 3 miesięczny okres wypowiedzenia. Czy składając tym osobom wypowiedzenie na koniec grudnia mogę zlikwidować firmę z ostatnim dniem grudnia?
Prawo pracy
16.12.2013 - Olejarz Jarosław
Pracodawca daje mi awans w postaci zmiany stanowiska pracy z rozszerzonym wachlarzem obowiązków za niższe wynagrodzenie, nie godzę się na to a mimo tego otrzymuję umowę zmieniającą. Czy to jest zgodne z prawem pracy?
Prawo pracy
24.11.2013 - Olejarz Jarosław
Pracuję w banku w systemie zmianowym. Dotychczas praca odbywała się jedynie w tygodniu, obecnie jednak w związku ze zmianami organizacyjnymi pracodawca zmienił sposób pracy, w ten sposób, że mamy pracować także w soboty oraz w niedzielę, aby obsługiwać telefonicznie klientów. Czy pracodawca może nakazać mi pracę w soboty i niedzielę?
Prawo pracy
04.11.2013 - Olejarz Jarosław
Chciałabym się dowiedzieć jak prawidłowo uzasadnić przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę zawartą na czas nieokreślony (jak powinien brzmieć zapis na rozwiązaniu umowy)? Pracownik przebywał na urlopie wychowawczym przez 2 lata, teraz chce wrócić do pracy, ale nie mamy dla niego pracy. Wszystkie zadania, które wykonywał zostały podzielone między innych pracowników, etaty są obsadzone, pracownikowi nie mamy możliwości zaproponować innego stanowiska, które odpowiadałoby jego kwalifikacją. Czy pracownikowi należy się odprawa?
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 z 21  
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
  • Google+
® 2008 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.