Jesteś tutaj:
Porady prawne
Prawo pracy
15.01.2008 - Olejarz Jarosław
W czerwcu 2007 roku miałem wypadek w pracy . Zostałem potrącony przez kolegę kierującego wózkiem widłowym. Doznałem złamania i zwichnięcia stawu skokowego z przemieszczeniem . Przez trzy miesiące miałem gips a na zwolnieniu lekarskim przebywałem pół roku. Do pracy wróciłem w grudniu, ale noga nie jest do końca wyleczona, nie jestem tak sprawny fizycznie jak z przed wypadku. Na moją prośbę lekarz wystawił zaświadczenie o zakończeniu leczenia, bo ze względów finansowych chciałem wrócić do pracy. ZUS przyznał mi 10% uszczerbku na zdrowiu, co uważam jest naprawdę mało ale ZUS ma swoje prawa. Nie byłem ubezpieczony dodatkowo. Wiem, że mogę starać się o odszkodowanie z OC zakładu pracy. Czy rzeczywiście jest to możliwe, jak to wygląda czy zakład nie będzie miał z tego tyt. problemów, ( ja nadal chcę tam pracować). Jeśli chodzi o winę to była to niby wina tego kierowcy ale też moja bo nie powinienem tam stać. Na końcu jednak można by obarczyć winą firmę bo nie było odpowiedniego oznakowania i barierek.(teraz już są).
Prawo pracy
14.01.2008 - Olejarz Jarosław
W dniu 3 stycznia (czwartek) złożyłam w kancelarii pracodawcy wniosek o rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony za porozumieniem stron z dniem 21.01. Sekretarka przybiła pieczęć z aktualną data wpływu pisma tj, 3 stycznia. Później zorientowałam się ,że na tym piśmie omyłkowo wpisałam w nagłówku datę 4 stycznia tj. piątek.
Prawo pracy
12.12.2007 - Olejarz Jarosław

Mamy pracownika, który nie pobierał przez kilka miesięcy wynagrodzenia. Generalnie sprawa trafiła do sądu i została zawarta ugoda sądowa. Problem w tym, że osoba ta ma także do spłaty nam sporą kwotę. Czy możemy potrącić swoje należności z zaległą wypłatą temu pracownikowi. Jeżeli wypłacimy zaległe wynagrodzenie pewnie swoich pieniędzy nigdy nie zobaczymy. Kwota jaką winny nam jest pracownik wynika z nie płacenia rachunków przez niego za media zajmowanego przez niego lokalu.

Prawo pracy
10.12.2007 - Olejarz Jarosław

Ta sama osoba fizyczna jest właścicielem 3 różnych firm, o różnych nazwach i różnych statutach. Ja jestem zatrudniony na umowę o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy w dwóch jego firmach i to on podpisał ze mną te dwie umowy. Pytanie: czy ja mam dwóch pracodawców, czy jest to ciągle ten sam pracodawca?

Prawo pracy
08.12.2007 - Olejarz Jarosław

Czy dyrektor szkoły, w zakresie moich obowiązków ma prawo wpisać, taki punkt, że poza obowiązkami wynikającymi zakresu obowiązków wskazanych w regulaminie, jestem zobowiązana do wykonywania innych zadań zaleconych przez dyrektora szkoły. Czy taki zapis jest poprawny, czy można tak wpisać to w regulaminie?

Prawo pracy
05.12.2007 - Olejarz Jarosław

Czy w razie wygrania przed Sądem Pracy procesu z pracodawcą będę musiała zwrócić odprawę? Pozew o odszkodowanie (a nie przywrócenie do pracy) został złożony z powodu podania w wypowiedzeniu nieprawdziwej przyczyny rozwiązania umowy o pracę. Otrzymałam wymówienie z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia i przysługuje mi 3-miesięczna odprawa. Czy będę musiała ją zwrócić jeżeli sad ustali inną przyczynę i zasądzi odszkodowanie?

Prawo pracy
03.12.2007 - Olejarz Jarosław

Interesuje mnie, czy w świetle obowiązywania rozporządzenia RM z dnia 13 marca 2007 roku w sprawie sposobu i trybu dokonywania ocen kwalifikacyjnych pracowników samorządowych, pracodawca może wprowadzić celem sprawdzenia wiedzy pracowników samorządowych zajmujących stanowiska urzędnicze tzw. kartkówek, ze znajomości wybranych aktów prawnych?

Prawo pracy
03.12.2007 - Olejarz Jarosław

Mam problem z przyznawaniem wypłat z Funduszu Socjalnego w moim miejscu pracy tj. w szkole podstawowej. Wg regulaminu pierwsze wypłaty z funduszu mogą być przyznane dopiero po przepracowaniu roku, dlatego nie otrzymałam bonów towarowych w listopadzie 2006 roku (zostałam przyjęta do pracy w październiku ub. roku). W tym roku w październiku b. roku przyjęto nowa osobę i od razu dostała bony towarowe. Regulamin funduszu oczywiście nie uległ zmianie od 2006 roku. Czy mam prawo ubiegać się o zaległe bony z 2006 roku?

Prawo pracy
24.11.2007 - Olejarz Jarosław

Na terenie firmy w czasie godzin pracy doszło do nieprzyjemnego incydentu. Wobec osoby zatrudnionej na stanowisku kierownika, zostały wypowiedziane przez pracownika obraźliwe słowa i groźby. Całe zdarzenie miało miejsce w obecności 4 innych pracowników. Z opisanego powyżej zdarzenia została sporządzona notatka służbowa. Jak na opisane zdarzenie powinien zareagować pracodawca (przepisy kodeksu pracy). Czy osoba wobec której użyto obraźliwych słów i gróźb może dochodzić swoich praw na drodze sądowej z powództwa cywilnego wobec osoby która jej groziła.

Prawo pracy
23.11.2007 - Olejarz Jarosław

Jak wiem, nie podlegają egzekucji kwoty wypłacane na pokrycie wyjazdów służbowych. Proszę o sprecyzowanie , chodzi mi o to czy przepis ten dotyczy również zwrotu kosztów podróży na dojazd do pracy z miejsca zamieszkania oraz czy obejmuje ekwiwalent za wyżywienie. Chodzi tu o szczególny system pracy ,mianowicie jest to praca na platformie wiertniczej gdzie pracownicy przebywają przez połowę miesiąca , wypracowując sobie wolną pozostała część miesiąca i za ten to okres otrzymują tak zwane strawne , czyli ekwiwalent za wyżywienie, z którego nie korzystają przez ten czas nie będąc w pracy.

  13 14 15 16 17 18 19 20 21 z 21  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.