Jesteś tutaj:
Porady prawne
Prawo pracy
23.03.2008 - Olejarz Jarosław
Mam pracownika, który jest u mnie zatrudniony od 4 lat. Ze wszystkimi pracownikami mam, niestety tylko słowną umowę o terminie wypłacania pensji. Ze względu na to, że mój kontrahent ma ustawowy czas by wypłacić mi prowizję za usługę do 10-każdego miesiąca, ja umówiłem się z pracownikami, że wynagrodzenie będzie przelewana do 15. Zawsze zatrudniona u mnie Pani, otrzymywała całość wynagrodzenia i maksymalne opóźnienie wynosiło do 3 dni. Wynagrodzenie to wypłacane było pomiędzy 8 a 13 każdego miesiąca, nigdy później i nigdy w częściach, zawsze całość. Czy można to zakwalifikować do rażącego naruszania praw pracowniczych i wypowiedzieć umowę na podstawie art.55 k.p.? Czy mam zaakceptować taka formę? Nadmienię, iż z tego powodu poniosłem straty. Co mam w takiej sytuacji zrobić?
Prawo pracy
21.03.2008 - Olejarz Jarosław
Przyjęłam na próbę (na tydzień) chłopaka do pracy, dla sprawdzenia jego umiejętności. Ponieważ chłopak nie bardzo się nadawał poprosiłam, żeby więcej nie przychodził. Nie podpisałam z nim jednak żadnej umowy, a w tym samym dniu wieczorem chłopak złamał sobie rękę. Czy musiałam z nim zawrzeć umowę pisemną na okres próbny? Co mi grozi za brak pisemnej umowy na okres próbny?
Prawo pracy
16.03.2008 - Olejarz Jarosław
W chwili obecnej mój tata, który ma 55 lat, jest na etapie poszukiwania innej pracy. Zakład pracy, w którym pracuje, chce go zwolnić za porozumieniem stron z ostatnim dniem marca 2008 roku. Czy istnieje możliwość, aby w jakiś sposób spowodować, żeby zakład pracy nie zwolnił taty teraz tylko za np. za miesiąc lub dwa? Tata pracuje w tym zakładzie od 15 lat, a z uwagi na jego chorobę, ostatnio przebywał na zwolnieniu lekarskim.
Prawo pracy
07.03.2008 - Olejarz Jarosław

Chciałbym się dowiedzieć czy za wypadek w pracy otrzymuje sie 100% wynagrodzenia, jeżeli pracuję za granicą, a moja firma macierzysta jest tutaj w Polsce i jestem pracownikiem delegowanym? Ja otrzymałem wynagrodzenie wypłacone przez ZUZ tylko w wysokości jaką zakład wpłaca do ZUS a mój dochód jest o wiele większy kto ma pokryć różnicę tego wynagrodzenia?

Prawo pracy
29.02.2008 - Olejarz Jarosław

W 2004 roku nasz pracodawca poinformował nas, że w związku ze złą sytuacją finansową firmy musi zwolnić część pracowników lub obniżyć wynagrodzenie o  1/4, Decyzje pozostawił pracownikom - wybraliśmy na okres przejściowy obniżenie wynagrodzeń. Dostaliśmy aneksy o nowych stawkach, które podpisaliśmy ale pracodawca nie dał nam żadnych dokumentów do wglądu, obrazujących sytuację finansową firmy i czasu zmiany. Stagnacja nasza trwa już 4 lata, O wyrównaniu wynagrodzeń i podwyżkach nie ma mowy.

Prawo pracy
28.02.2008 - Olejarz Jarosław
Problem mój polega na tym, że wraz z żoną mamy jedno konto bankowe i pracujemy w tej samej placówce. Księgowa przelewa nam wynagrodzenie i inne świadczenia jako jedną sumę. Twierdzi, że inne rozwiązanie jest niemożliwe, bo program jej łączy automatycznie. Chcę aby środki na naszym koncie przelewane były oddzielnie, nie znam jednak prawnej podstawy, o którą mógłbym się oprzeć w kolejnej utarczce z księgową.
Prawo pracy
30.01.2008 - Olejarz Jarosław
Chciałem zapytać czy zgodne z prawem jest gdy agencja pośrednictwa pracy wysyła kandydatów do wjazdu za granice do innych agencji i pobiera od tych agencji opłatę za jednego pracownika - ale nie od kandydatów na wyjazd.
Prawo pracy
25.01.2008 - Olejarz Jarosław

Przebywam obecnie na urlopie wychowawczym, który kończy się za kilka dni. Jestem jednak w takim stanie zdrowia, że po tym jak kończy się mój urlop wychowawczy, otrzymam zwolnienie lekarskie. Czy w związku z dostarczeniem pracodawcy zwolnienia lekarskiego po zakończeniu rrlopu wychowawczego, będę otrzymywać zasiłek chorobowy?

Prawo pracy
24.01.2008 - Olejarz Jarosław

Od kwietnia 2007 roku jestem na emeryturze wojskowej. Z dniem przejścia do rezerwy posiadałem 96 dni urlopu. Odebranie ich w czasie służby następowało w miarę systematycznie, ale było ich tak wiele, że ze względu na niewielką obsadę personelu latającego do trzymania dyżurów nie było możliwości aby dowódca oddał mi wszystkie dni jakie lawinowo narastały. Czy mogę moją sprawę jako skargę wnieść teraz do NSA, czy jeszcze mogę? Jaka jest procedura składania skargi, słyszałem, że dokonuje się tego przez WSA w moim przypadku to Gorzów Wlkp. Jakie są to koszty dla mnie?

Prawo pracy
24.01.2008 - Olejarz Jarosław
Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym który kończy się na koniec miesiąca marca b. roku. W tym czasie będę w 3 miesiącu ciąży. Czy mogę przedstawić zwolnienie lekarskie pracodawcy następnego dnia po zakończeniu urlopu?
  13 14 15 16 17 18 19 20 21 z 21  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.