Jesteś tutaj:
Porady prawne
Prawo pracy
20.04.2010 - Komenda Główna Policji
Uczestniczyłem w procesie rekrutacji w pewnej firmie. W procesie pośredniczyła firma rekrutacyjna, która zgłosiła moją kandydaturę. Byłem na kilku spotkaniach rekrutacyjnych, na których zapewniano mnie kilkukrotnie, że mam spore szanse na otrzymanie pracy. Pytano mnie o czas wypowiedzenia i czy jestem gotów podjąć pracę u nich. Proponowano podpisanie umowy przedwstępnej o pracę. Firma rekrutacyjna usilnie przekonywała mnie do sprecyzowania mojej chęci do podjęcia tej pracy na już, nie w ciągu tygodnia, w którym chciałem się zastanowić. W końcu powiedziałem, że się zgadzam. Zaproponowano mi ostatnie spotkania pod koniec miesiąca, abym miał czas złożyć wypowiedzenie u obecnego pracodawcy. Złożyłem wypowiedzenie i poszedłem na to spotkanie. Po tym spotkaniu nie poinformowano mnie o możliwości podjęcia pracy, ani że rezygnują z mojej kandydatury. Poinformowałem ich, że jestem na okresie wypowiedzenia. Nikt nic nie skomentował, powiedziano że się odezwą. Nikt się jednak nie odzywał, ale firma zapewniała mnie bym nie szukał innej pracy. Teraz zadzwonili z tej firmy informując, że obiecanej pracy nie będzie, bowiem firma zrezygnowała z procesu rekrutacji. Czy mogę dochodzić zadośćuczynienia od firmy rekrutacyjnej bądź niedoszłego pracodawcy?
Prawo pracy
19.04.2010 - Olejarz Jarosław

W pracy mojej firmie jest godzinna przerwa na lunch, nie wliczana do czasu pracy. Faktycznie jest tak, że pracujemy 9 godzin także w porze przerwy na lunch. Każdy siedzi przy swoim biurku przez 9 godzin. Jestem nowym pracownikiem i nieoficjalnie poinformowano mnie, że dyrektor nie życzy sobie, aby ktokolwiek wychodził na lunch. W firmie już były 2 osoby, które sprzeciwiły się temu i korzystały z lunchu, a potem zostały zwolnione. Wiem, że po zakończeniu współpracy z tą firmą mogłabym poprzez Sad Pracy domagać się zapłaty za nadgodziny. Ale jak ja mogłabym udowodnić, że pracowałam faktycznie 9 godzin także w porze przerwy na lunch. Jeżeli chodzi o ewidencję czasu pracy - to wpisujemy się na listę przy rozpoczęciu pracy. Jest druga lista z ewidencją wyjść z pracy w czasie pracy - która jest pusta. Czy to jest dowód który pracodawca będzie musiał przedstawić w sądzie?

Prawo pracy
15.04.2010 - Olejarz Jarosław

Byłem zatrudniony na czas nieokreślony na podstawie umowy o pracę. Od połowy 2009 roku byłem na zwolnieniu chorobowym, w trakcie którego pracodawca za pomocą przesyłki kurierskiej rozwiązał ze mną umowę o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 52 § 1 pkt.1 z powodu rzekomego ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. W wyniku takiego trybu rozwiązania umowy o pracę byłem zmuszony oddać sprawę do sądu. Nie chcę wracać do tej firmy ale chciałbym uzyskać odszkodowanie z tytułu niezgodnego z kodeksem pracy rozwiązania umowy o pracę. Jak obliczyć kwestię roszczeń finansowych względem byłego pracodawcy?

Prawo pracy
01.04.2010 - Olejarz Jarosław

Nie mogę odzyskać zaległych pensji. Pracowałem jako kierowca ciężarówki, umowa zawarta została ustnie. Pracodawca zwlekał z wypisaniem umowy, bo jak zwykle nie miał czasu. Pracodawca kazał mi pozostawić auto, a tam były moje osobiste rzeczy, a w tachografie była karta kierowcy, która znikła. Czy jeżeli się udam do firmy i odzyskam dane z cyfrowego tachografu za okres w którym pracowałem, to jest od października ub. roku do grudnia ub. roku (po tym terminie auto zostało mi odebrane) to czy pracodawca będzie musiał mi zapłacić wynagrodzenie za okres od października 2009 roku do końca trwania sporu?

Prawo pracy
01.04.2010 - Olejarz Jarosław

Nie mogę odzyskać zaległych pensji. Pracowałem jako kierowca ciężarówki, umowa zawarta została ustnie. Pracodawca zwlekał z wypisaniem umowy, bo jak zwykle nie miał czasu. Moje auto zostało zabrane przez firmę leasingową. W aucie był moje osobiste rzeczy, a w tachografie była karta kierowcy, która znikła. Czy jeżeli się udam do firmy leasingowej i odzyskam dane z cyfrowego tachografu za okres w którym pracowałem, to pracodawca będzie musiał mi zapłacić wynagrodzenie za okres zatrudnienia?

Prawo pracy
31.03.2010 - Olejarz Jarosław

Pytanie dotyczy świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych za wczasy w styczniu bieżącego roku. Wniosek o dofinansowanie złożony został w lutym. W dniu 24.03.2010 roku. zarząd wraz z komisją socjalną ustalił, że od dnia 1 marca następuje zmiana regulaminu świadczeń z ZFŚS, gdzie świadczenie urlopowe będzie wypłacane na każdego pracownika. Do tego dnia był zwrot w ustalonej wysokości na podstawie faktury za wczasy. Według jakiego kryterium powinno być w związku z tym przyznane świadczenie - wg starego czy wg nowego regulaminu?

Prawo pracy
07.03.2010 - Olejarz Jarosław

We wrześniu 2009 roku otrzymałam wypowiedzenie zmieniające miejsce mojej pracy, na drugi koniec kraju. Nadmieniam, że kilkudziesięciu lat mieszkam w tej samej miejscowości, w której jest zakład pracy. Ponieważ propozycja ta nie była przeze mnie do przyjęcia, a ja mam uprawnienia do wcześniejszej emerytury, porozumiałam się z pracodawcą, że z końcem 2009 roku umowa zostanie rozwiązana. Otrzymam odprawę w związku z wypowiedzeniem stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy, uzgodnione odszkodowanie za rozwiązanie umowy o pracę i odprawę emerytalną, zgodnie z regulaminem pracy. Dwa pierwsze punkty zostały spełnione i otrzymałam je grudniu 2009 roku. Odprawę emerytalną uwarunkowano decyzją ZUS. Decyzję taką otrzymałam 26 lutego tego roku, ponieważ zakład pracy dopiero 20 stycznia 2010 roku przysłał mi świadectwo pracy za ostatnie 9 lat pracy i Rp-7. Wtedy dopiero mogłam złożyć dokumenty emerytalne w ZUS. Czy zakład pracy może odmówić mi wypłaty odprawy emerytalnej? Czy taka odprawa mi przysługuje? Nadmieniam, że będzie to moja pierwsza odprawa emerytalna.

Prawo pracy
05.03.2010 - Olejarz Jarosław

Czy można podać jako skuteczny powód rozwiązania umowy z pracownikiem zawartej na czas nieokreślony, fakt dezorganizacji pracy z powodu częstej nieobecności z powodu choroby pracownika? W ciągu ostatnich 4 miesięcy pracownik był na zwolnieniu 4 razy, nie pracował przez okres 20 dni roboczych (28 dni kalendarzowych). W okresie ostatnich 12 miesięcy pracownik 7 razy przebywał na zwolnieniu lekarskim, nie pracował przez okres 35 dni roboczych (46 dni kalendarzowych). Czy należy się ewentualnie liczyć z tym, że sądy pracy odrzucają takie powody rozwiązania umowy o pracę i jakie pracodawcę mogą spotkać konsekwencje.

Prawo pracy
02.03.2010 - Olejarz Jarosław

Z końcem roku 2008 roku zostałem zwolniony z pracy z winy pracodawcy. Od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę przebywałem przez dziewięć miesięcy na ciągłym zwolnieniu lekarskim. Po tym okresie przyznano mi prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Odchodząc z pracy dostałem odprawę w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. Czy należy mi się jednak odprawa rentowo – emerytalna, a jeżeli tak, to co mam zrobić aby ją otrzymać? Chcę zaznaczyć, że zakład pracy nadal istnieje.

Prawo pracy
28.02.2010 - Olejarz Jarosław

Pracownik złożył wniosek o urlop bezpłatny. Po dwóch dniach od złożenia wniosku o urlop, ale jeszcze na dwa dni przed terminem urlopu bezpłatnego, pracownik zachorował. Pracodawca odmówił zaliczenia zwolnienia chorobowego, motywując tym, że wniosek został złożony dwa dni przed zachorowaniem, i do tego dnia pracownik jest wyłączony z ubezpieczenia.

  6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 z 21  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.