Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Ograniczenie możliwości potrącenia wynagrodzenia za pracę z długiem pracownika

Mamy pracownika, który nie pobierał przez kilka miesięcy wynagrodzenia. Generalnie sprawa trafiła do sądu i została zawarta ugoda sądowa. Problem w tym, że osoba ta ma także do spłaty nam sporą kwotę. Czy możemy potrącić swoje należności z zaległą wypłatą temu pracownikowi. Jeżeli wypłacimy zaległe wynagrodzenie pewnie swoich pieniędzy nigdy nie zobaczymy. Kwota jaką winny nam jest pracownik wynika z nie płacenia rachunków przez niego za media zajmowanego przez niego lokalu.

Niestety muszą Państwo wypłacić zaległe wynagrodzenie, gdyż nie podlega ono potrąceniu z innymi należnościami. Wynagrodzenie z tytułu pracy podlega szczególnej ochronie prawnej przewidzianej w kodeksie pracy (Kp). Zgodnie z art. 87 § 1 kodeksu pracy, z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu tylko następujące należności:

 1. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
 2. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
 3. zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
 4. kary pieniężne przewidziane w art. 108 Kp.

Kodeks pracy nie tylko nie przewiduje możliwości innych potrąceń, ale nawet ww. potracenia są ograniczone w wysokości dokonywanych potrąceń.


Powyższa zasada przewiduje jeden wyjątek określony w art. 91 § 1 Kp, zgodnie z którym, należności inne niż wymienione w art. 87 mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie. Tu jednak także nawet w razie wyraźnej pisemnej zgody pracownika, nie można dokonać potrącenia kwoty wyższej niż kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

 1. minimalnego wynagrodzenia za pracę - przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy,
 2. 80 % kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę - przy potrącaniu innych należności niż określone w pkt 1.

Reasumując powinni Państwo wypłacić wynagrodzenie zaległe, chyba że będą Państwo mieli pisemną wyraźną zgodę na potrącenie, podpisaną przez pracownika. Państwa należności stwierdzone orzeczeniem sądowym (w razie braku zgody i możliwości potrącenia), mogą zostać spłacone przez pracownika dobrowolnie lub pozostaje droga egzekucji sądowej po uzyskaniu tytułu wykonawczego.

Porady prawne
Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej
www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-12-12
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo pracy, Praca
Słowa kluczowe: wynagrodzenie, potrącenie z wynagrodzenia
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.