Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Odszkodowanie a zwrot odprawy

Kategoria: Prawo pracy, Praca
Słowa kluczowe: odszkodowanie, odprawa

Czy w razie wygrania przed Sądem Pracy procesu z pracodawcą będę musiała zwrócić odprawę? Pozew o odszkodowanie (a nie przywrócenie do pracy) został złożony z powodu podania w wypowiedzeniu nieprawdziwej przyczyny rozwiązania umowy o pracę. Otrzymałam wymówienie z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia i przysługuje mi 3-miesięczna odprawa. Czy będę musiała ją zwrócić jeżeli sad ustali inną przyczynę i zasądzi odszkodowanie?

Odprawa należy się Pani zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy w razie rozwiązania stosunku pracy. Jeżeli umowa została rozwiązana (nastąpił skutek), to przysługuje Pani odprawa w związku z rozwiązaniem stosunku pracy. W przypadku zasądzenia odszkodowania, dalej będziemy mieć do czynienia z rozwiązaniem stosunku pracy, a sąd ustali tylko, że pracodawca zasadniczo nie mógł na tej podstawie rozwiązać z Panią stosunku zatrudnienia.

Odszkodowanie stanowi dla Pani pewną rekompensatę za działanie pracodawcy niezgodne z prawem. Naszym zdaniem brak jest podstaw do ustalenia obowiązku zwrotu odprawy. Problem powstałby w sytuacji orzeczenia przez sąd przywrócenia do pracy. Wówczas można by się zastanawiać, czy stosunek pracy wygasł i w związku z tym została wypłacona odprawa, czy jednak z uwagi na orzeczenie sądu mamy do czynienia z ciągłością zatrudniania, a zatem pracownik nie nabył prawa do odprawy. Naszym zdaniem także w drugim przypadku brak jest ustalenia, że pracownik będzie zobowiązany do odprawy. Co prawda orzeczenie sądu nakazuje przywrócenie pracownika do pracy, ale stanowi ono orzeczenie kształtujące prawa, czyli po powstaniu pewnego stanu prawnego sąd swoim wyrokiem zmienia ten stan. Jednym słowem, nie będzie Pani musiała zwracać odprawy.

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-12-05
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo pracy, Praca
Słowa kluczowe: odszkodowanie, odprawa
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.