Na terenie firmy w czasie godzin pracy doszło do nieprzyjemnego incydentu. Wobec osoby zatrudnionej na stanowisku kierownika, zostały wypowiedziane przez pracownika obraźliwe słowa i groźby. Całe zdarzenie miało miejsce w obecności 4 innych pracowników. Z opisanego powyżej zdarzenia została sporządzona notatka służbowa. Jak na opisane zdarzenie powinien zareagować pracodawca (przepisy kodeksu pracy). Czy osoba wobec której użyto obraźliwych słów i gróźb może dochodzić swoich praw na drodze sądowej z powództwa cywilnego wobec osoby która jej groziła.
Groźba karalna została określona w art. 190 § 1 kk (kodeksu karnego), zgodnie z którym, kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Momo, że czyny nie stanowią wykroczenia lub przestępstwa sam pokrzywdzony, jeżeli naruszone zostały jego dobra osobiste może wnieść powództwo do sądu cywilnego z roszczeniem o zadość uczynienie. Zgodnie z art. 24 § 1 kodeksu cywilnego - Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.
Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych. Dobrem osobistym jest m. in. cześć, dobre imię, nazwisko itp.
Co do samego pracodawcy, może on wyciągnąć środki dyscyplinarne przewidziane w kodeksie pracy, jeżeli zachowanie pracownika narusza obowiązki pracownicze. Zgodnie z art. 100 § 2 ust. 6 kodeksu pracy, pracownik jest obowiązany w szczególności - przestrzegać w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego. Opisane zachowanie narusza ten obowiązek, w związku z czym pracodawca może zastosować wobec pracownika karę nagany lub upomnienia z wpisaniem do akt personalnych – zgodnie z art. 108 § 1 kp. Poza tą odpowiedzialnością, pracodawca za bardzo nie ma większych możliwości ukarania pracownika za takie zachowanie.
Porady prawne / Pomoc prawna
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl
Data: | 2007-11-24 |
Autor/źródło: | Zespół serwisu SerwisPrawa.pl |
Kategoria: | Prawo pracy, Praca |
Słowa kluczowe: | pracownik, odpowiedzialność odszkodowawcza pracownika, odpowiedzialność cywilna |