Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Praca w soboty, a uprawnienie do dni wolnych wynikających z układu zbiorowego pracy

Nasz zakład obecnie jest w stanie sporu zbiorowego pracodawcy z komisją zakładową NSZZ Solidarność, na tle płacowym. Mamy swoje postulaty wobec których pracodawca pozostaje obojętny. W związku z tym przestaliśmy pracować w soboty i niedziele co skutkowało zmniejszeniem produkcji. Za soboty i niedziele mieliśmy dodatek 100% co wynikało z obowiązującego w zakładzie Układu Zbiorowego Pracy podpisany przez zarząd i związki zawodowe. W tymże Układzie jest punkt mówiący o ustaleniu 40 godzinnego tygodnia pracy w 5 dni w tygodniu (soboty i niedziele wolne), a pracodawca wyznaczył wybranym osobą dzień wolny w tygodniu, a w sobotę zmusił do pracy poleceniem służbowym pisemnym, dając za sobotę dodatek 100%. Czy takie działanie jest zgodne z prawem, podkreślając iż wszyscy pracownicy mają przekroczony limit 150 nadgodzin? Czy można planować produkcję w dzień wolny od pracy? Czy można tu mówić o mobbingu, skoro wcześniej nie stosował takich metod?

Zgodnie z art. 240 § 1 pkt 1. Kodeksu pracy Uzp określa warunki, jakim powinna odpowiadać treść stosunku pracy. W Pani zakładzie zgodnie z art. 4 Uzp obowiązuje 5 dniowy 40 godzinny tydzień pracy, z zaznaczeniem, że soboty są traktowane jako dni wolne od pracy. Art. 12 Uzp pkt 1 stanowi, iż za pracę w dniach wolnych od pracy przysługuje oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek w wysokości 100% stawki osobistego zaszeregowania przy czym w pkt 3 jest zapis, iż dodatek o którym mowa w pkt.1 nie przysługuje jeżeli pracownikowi udzielono wolnego dnia od pracy w tygodniu. Pani pracodawca nakazał pracę w sobotę z jednoczesnym wyznaczeniem innego dnia wolnego w tygodniu oraz dodatek 100% za sobotę.

Odpowiadając na Pani pytania:

  1. Definicję godzin nadliczbowych zawiera art. 151 § 1 Kodeksu pracy – Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Pani pracodawca nakazując pracę w sobotę z jednoczesnym wyznaczeniem innego dnia wolnego w tygodniu nie przekroczył 5 dniowego, 40 godzinnego tygodnia pracy, zachował tym samym obowiązujące w Uzp normy czasu pracy, także nie można tu mówić o godzinach nadliczbowych. Ponadto przyznając dodatek 100% za pracę w sobotę z jednoczesnym wyznaczeniem innego dnia wolnego nie skorzystał z zapisu art. 12 pkt 3 Uzp mówiącego, iż w takim przypadku dodatek nie przysługuje. Jest to dla Państwa korzystne rozwiązanie.
  2. Tak długo jako pracodawcy jest skłonny płacić dodatek 100% za pracę w dni wolne od pracy tak długo nie widzimy przeszkód aby planował produkcję na takie dni.
  3. Definicja mobbingu jest zawarta w art. 94³ § 2 Kodeksu pracy - Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Z przedstawionych przez Panią okoliczności oraz postanowień Uzp należy stwierdzić, iż zachowanie Pani pracodawcy nie wypełnia znamion czynu opisanego w powyższym przepisie.

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-07-02
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo pracy, Praca
Słowa kluczowe: dni wolne, układ zbiorowy pracy, spór zbiorowy
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.