Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi samorządowemu skazanemu za przestępstwo umyślne

Jestem pracownikiem samorządowym, nie mianowanym ale zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Mam prawomocny wyrok skazujący za przestępstwo umyśle (pozbawienie wolności w zawieszeniu). Czy na tej podstawie mogę zostać zwolniony z zajmowanego stanowiska. Czy jest to warunek obligatoryjny czy może zalezy to od pracodawcy?

Zgodnie z ustawą z dnia 25 sierpnia 2006 roku, o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych (Dz. U. 06 nr 169 poz. 1209), zmianie uległ m. in. zapis art. 3 ustawy o pracownikach samorządowych, w ten sposób, że pracownik samorządowy nie może być osobą karaną za przestępstwo umyślne.


Art 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 roku, wprowadza obowiązek, zgodnie z którym w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy pracodawca samorządowy zatrudniający osobę będącą w dniu wejścia w życie ustawy pracownikiem samorządowym zatrudnionym na stanowisku urzędniczym występuje z zapytaniem do Krajowego Rejestru Karnego o udzielenie informacji o tej osobie. Jeżeli z informacji, z Krajowego Rejestru Karnego wynika, że pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku jest karany za przestępstwo umyślne, pracodawca niezwłocznie rozwiązuje z takim pracownikiem stosunek pracy za wypowiedzeniem lub odwołuje go ze stanowiska.
Ustawa ta nie rozgranicza żadnych rodzajów przestępstw, które powodują rozwiązanie stosunku pracy, a jedynym kryterium jest fakt skazania za przestępstwo umyślne.
Z wykładni celowościowej tego przepisu wynika, że w przypadku skazania prawomocnym wyrokiem pracownika samorządowego za przestępstwo umyślne, pracodawca zmuszony jest rozwiązać z takim pracownikiem stosunek zatrudnienia. Przepis ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 roku, jest przepisem szczególnym w stosunku do przepisów kodeksu pracy, stąd w przypadku zwolnienia pracownika samorządowego, zastosowanie znajdzie ustawa o pracownikach samorządowych, wraz z nowelą z dnia 25.08.2006 roku, a nie przepisy kodeksu pracy.

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-02-22
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo pracy, Praca
Słowa kluczowe: pracownik samorządowy, zwolnienie dyscyplinarne
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.