Pracuję w małej firmie od pon. do pt. 8 godz. dziennie, czyli 40 godz. tygodniowo. Część pracowników pracuje także w niedzielę w tej samej firmie na umowę zlecenie. Pracodawca chce, abym również pracowała w niedzielę na umowę zlecenie wykonując inny zakres czynności niż zwykle. Posiadam orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. W takim wypadku czy pracodawca może wymusić na mnie zgodę na taką pracę? Czy mam prawo odmówić mu nie ponosząc żadnych konsekwencji?
Z punktu widzenia prawnego pracodawca nie może Pani zmusić do pracy na umowę zlecenie. Umowa taka jest umową cywilno-prawną, nie wiąże się ona ze stosunkiem pracy wiążącym strony umowy o pracę. Oczywiście, za zgodą obu stron taki stosunek może zostać nawiązany, niezależnie od umowy o pracę. Tyle teoria.
Z praktyką bywa jednak inaczej. Pracodawca często wykorzystując swoją dominującą pozycję nad pracownikiem, nakłada na niego dodatkową pracę np. na podstawie umowy cywilno-prawnej. W większości przypadków pracownicy, chcą nie chcąc, godzą się na dodatkowe zatrudnienie, gdyż obawiają się, że odmowa może spowodować, że pracodawca będzie później chciał zwolnić takiego pracownika, przyjmując na jego miejsce kogoś bardziej dyspozycyjnego. Oczywiście takie działanie jest bezprawne, jednakże w sądzie pracy ciężko będzie pracownikowi udowodnić, że taka była podstawa zwolnienia. Działania takie można uznać w pewnym sensie za dyskryminację pracownika.
Zgodnie z art. Art. 11 (3) kodeksu pracy - jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy – jest niedopuszczalna.
Porady prawne / Pomoc prawna
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl