Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Zniesienie współwłasności nieruchomości

Mam problem ze drugim współwłaścicielem nieruchomości. Nie możemy się dogadać w zakresie korzystania ze wspólnego podwórka. On wynajął swój garaż i teraz parkują wszędzie samochody, tak że ja nie mam gdzie zaparkować swojego auta. Co mam zrobić?

W przypadku współwłasności nieruchomości, zasadniczo podział tej nieruchomości najczęściej jest umowny, tzn. właściciele umawiają się, że jedna z części nieruchomości odpowiadająca udziałowi właściciela we własności nieruchomości jest użytkowana przez niego, a inna część przez innego współwłaściela.


Jak wynika z treści przepisu art. 195 k.c. (kodeksu cywilnego), własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność). Z tej definicji wynikają trzy elementy współwłasności: jeden przedmiot, wiele podmiotów i niepodzielność wspólnego prawa, która polega na tym, że rzecz nie jest podzielona fizycznie i żadnemu ze współwłaścicieli nie przysługuje wyłączne prawo do części rzeczy. W przypadku gdy współwłaściciele nie mogą dojść do porozumienia w zakresie korzystania z nieruchomości wspólnej pozostaje im w zasadzie zniesienie współwłasności.

Znieść współwłasność nieruchomości można bądź w drodze umowy, bądź postępowania sądowego. Jednak umowne zniesienie współwłasności może nastąpić tylko wówczas, gdy współwłaściciele dojdą miedzy sobą do porozumienia zarówno, co do konieczności, jak i sposobu zniesienia. Należy pamiętać, że przy umownym zniesieniu współwłasności nieruchomości konieczna jest zawsze forma aktu notarialnego pod rygorem jego nieważności. Natomiast w przypadku niemożliwości porozumienia, współwłaścicielom pozostaje droga sądowa.

Wyróżnić można trzy sposoby dokonania zniesienia współwłasności nieruchomości:

 1. Pierwszym z nich jest fizyczny podział nieruchomości, który jest możliwy zawsze, jeśli nie jest sprzeczne z ustawą, ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy oraz jeśli nie pociąga za sobą istotnej zmiany rzeczy lub znacznego zmniejszenia jej wartości. W praktyce przy zniesieniu współwłasności budynku często można się spotkać ze specyficznym jego podziałem poprzez wyodrębnienie w nim samodzielnych lokali. W wyniku takiego zniesienia współwłasności każdy z byłych współwłaścicieli staje się właścicielem lokalu lub lokali, a współwłasnością pozostaje tylko działka pod budynkiem i części wspólne budynku służące do wspólnego użytku. Dopuszczalność takiego zniesienia współwłasności wielokrotnie potwierdzał Sąd Najwyższy w swoich uchwałach (miedzy innymi 22.07.1994 r. III CZP 88/94, 29.10.2002 r. III CZP 47/02).
 2. Drugą możliwością zniesienia współwłasności jest przyznanie nieruchomości jednemu ze współwłaścicieli za spłatą pozostałych.
 3. Trzecią możliwością jest sprzedaż rzeczy wspólnej i podział uzyskanej kwoty między współwłaścicieli.

Jednak zniesienie współwłasności na drodze sądowej jest sprawą dość czasochłonną, gdyż bardzo trudno jest znaleźć rozwiązanie kompromisowe, które odpowiadać będzie wszystkim współwłaścicielom. Sąd w tym postępowaniu dążyć będzie do zawarcia ugody przez strony, a gdy nie będzie możliwe porozumienie, po rozważeniu wszystkich stanowisk, na podstawie zebranego materiału dowodowego wyda w tym zakresie włąściwe rozstrzygnięcie. Postępowanie takie często jest przez strony przedłużane, stąd jego długotrwałość. Z tego też punktu widzenia, jeżeli istnieje możliwość pororuzmienia, najlepiej dokonać umownego podziału. 

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2006-10-10
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo pracy, Praca
Słowa kluczowe: współwłasność, zniesienie współwłasności
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Polecana kancelaria prawna
Kancelaria radców prawnych
Kadron
Kancelaria Adwokacka
Informacja o kancelarii pochodzi z Bazy prawników SerwisPrawa.pl
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.