Jesteś tutaj:
Porady prawne
Prawo administracyjne
23.07.2010 - Olejarz Jarosław

Mam 2 letniego synka, ma on nazwisko mojego byłego partnera, który nie jest jego ojcem biologicznym. Obecnie rozstaliśmy się, on jest za granicą, Chciałabym zmienić synowi nazwisko na moje, bo nic nie załatwię, bo on nie ma zamiaru wrócić do Polski. Czy czeka mnie dużo spraw i kosztów aby zmienić to nazwisko na moje?

Prawo administracyjne
14.07.2010 - Olejarz Jarosław

Chciałbym założyć stronę internetową która umożliwia osobom dodawanie ogłoszeń tupu kupię, sprzedam, wynajmę itd. Oczywiście dodawanie ogłoszeń było by darmowe. Chciałbym tak rozwinąć stronę aby utrzymywała się z reklam. Czy muszę rejestrować taką stronę jeżeli tak to gdzie, nawet jeżeli nie pobieram korzyści za wystawione ogłoszenie? Jakie kroki muszę podjąć żeby wszystko było zgodnie z prawem i legalnie funkcjonowało w Internecie.

Prawo administracyjne
07.07.2010 - Olejarz Jarosław

Nadleśnictwo oddało umową o przekazaniu nieruchomości grunty leśne w użytkowanie bez zmiany dotychczasowego przeznaczenia na rzecz Gminy. Przekazanie nieruchomości w użytkowanie nastąpiło na podstawie art. 40 ust. 1 pkt. 8 i 9 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach. Na czym polega istota przekazania tj. Gmina jest właścicielem, czy użytkownikiem nieruchomości? W jakim zakresie Gmina może dysponować przekazaną nieruchomością, a w szczególności czy może ją sprzedać, jeśli kupujący podejmie się kontynuacji celów określonych w pkt. 8 i 9? Czy potrzebna jest zgoda Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych? W art. 40 ust. 3 mowa jest o możliwości pozbawienia jednostki prawa użytkowania w pewnych przypadkach - proszę o rozwinięcie tego zagadnienia (np. czy próba sprzedaży gruntów przez Gminę, o której mowa wyżej może stać się przyczyną pozbawienia jednostki prawa użytkowania?

Prawo administracyjne
30.06.2010 - Olejarz Jarosław

Nastąpiła zmiana gruntu rolnego klasy V przez moją gminę na grupę budowlaną. Z tego tytułu wzrosły mi koszty podatku od nieruchomości. Nikt mnie nie pytał o zdanie. Czy mam prawo starać się o anulowanie tego przekształcenia? Dodam, że na tej działce wybudowano w 1989 roku punkt skupu, który jest dzisiaj nieczynny i jest tylko budynkiem gospodarczym.

Prawo administracyjne
30.06.2010 - Olejarz Jarosław

Moje pytanie dotyczy sposobu załatwienia spraw związanych z moim zdaniem przedawnionym długiem w stosunku do ZUS. Jak załatwić prawomocne orzeczenie o umorzeniu długu? Do jakiego sądu się zgłosić, jakie dokumenty przedstawić i jakie to niesie za sobą koszty? Jak się ma taka sama sytuacja w stosunku do innych firm (przewozowych, telekomunikacyjnych, dostawców Internetu) jeżeli okres przedawnienia już upłynął? Pytanie też jak ustalić na pewno iż ten okres już upłynął?

Prawo administracyjne
21.06.2010 - Olejarz Jarosław

W momencie przyjęcia do szpitala, pacjent podaje w karcie informacyjnej osobę upoważnioną do uzyskania informacji o stanie jego zdrowia, a w razie jego śmierci do poinformowania i wydania tej osobie dokumentacji. Pacjent wypełniając wpisał, że upoważnia żonę (nie podał imienia i nazwiska) i zmarł. Teraz żonie nie chcą wydać w archiwum dokumentacji, gdyż nie została imiennie upoważniona. Co można w takiej sytuacji zrobić? Jak napisać odwołanie (i do kogo), na jaki akt prawny się powołać? Czy dyrektor archiwum może jakoś odpowiedzieć za takie niedopatrzenie?

Prawo administracyjne
09.06.2010 - Olejarz Jarosław

Nieruchomość posiada powierzchnię 1.2 ha, z której część o pow. 0.2 ha nie miała zmienionego przeznaczenia w nowo uchwalonym Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Dla pozostałej części tereny rolne zostały zmienione. Nieruchomość uległa podziałowi, kilka działek zostało sprzedanych. Gmina prowadzi postępowanie celem ustalenia opłaty planistycznej dla działek sprzedanych, które zostały wydzielone z części rolnej nieruchomości przed zmiana planu. Jaka powierzchnie winien przyjąć rzeczoznawca w operacie wyliczającym wzrost wartości nieruchomości, dla całej powierzchni 1.2 ha czy 1 ha? Czy wyliczony wzrost wartości winien być dzielony przez 1 ha czy 1.2 ha?

Prawo administracyjne
02.06.2010 - Olejarz Jarosław

Moją skargę na mego adwokata rozpoznawał rzecznik dyscyplinarny Okręgowej Rady Adwokackiej. Rzecznik wydanym postanowieniem odmówił wszczęcia dochodzenia dyscyplinarnego. Sąd dyscyplinarny na skutek mojego odwołania uchylił postanowienie rzecznika dyscyplinarnego i zalecił ponowne rozpoznanie kilku kwestii pominiętych przez rzecznika. Skarga moja została ponownie rozpatrzona przez tego samego rzecznika w zakresie pominiętych przez niego uprzednio kwestii. Czy ten sam rzecznik dyscyplinarny miał prawo rozpoznawać ponownie moją skargę?

Prawo administracyjne
31.05.2011 - Olejarz Jarosław
W naszym bloku na parterze powstała restauracja, pod moim oknem (mieszkamy na 1 piętrze) zainstalowano 2 wentylatory do agregatów chłodniczych, które głośno pracują, a w nocy zakłócają ciszę nocną. Była policja, podobno nałożyli mandat. Administracja spółdzielni bez naszej wiedzy wyraziła zgodę na montaż tych urządzeń, bo pod nami jest rozdzielnia energetyczna. Dzielnicowy na zgłoszenie nawet się nie pojawił by zbadać sprawę, odpowiadając telefonicznie, że niepotrzebny Sanepid bo będziemy płacić za pomiary. Jak mam dalej z tym walczyć?

Prawo administracyjne
31.05.2010 - Olejarz Jarosław

Mam w planie otworzyć portal internetowy, informacyjny o charakterze bukmacherskim. Nie będę prowadzić zakładów jedynie chcę polecać strony, które przyjmują zakłady. Na stronach serwisu chcę reklamować także firmy (bannery) o tej tematyce. Chcę prowadzić także  katalog stron o tej tematyce. Czy to co opisałem wyżej jest całkowicie zgodne z prawem?

  6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 z 33  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.