Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Ukaranie za nie podanie danych osoby kierującej pojazdem uwiecznionej na zdjęciu z fotoradaru

Zostałem uznany winnym z art 65 KW w zw. z art.78 ust.4 UPoRD z tą zmianą, że czyn obwinionego wyczerpuje dyspozycję art.65 par.2 KW i za to na podstawie art.65 par 1i2 KW wymierzono mi karę 300 złotych grzywny. Jak dobrze rozumiem chodzi o nie wskazanie w dniu policjantowi osoby prowadzącej pojazd, który został uwieczniony na fotoradarze. Moje tłumaczenia, ze nie jestem w stanie rozpoznać osoby kierującej pojazdem i nie pamiętam, kto tego dnia go prowadził (nie tylko ja nim jeżdżę), co więcej - że nie jestem pewien czy to mój samochód na niewiele się zdały. Czy w związku z tą karą, będę figurował jako karany?

Kwestie rejestru karnego reguluje ustawa z dnia 24 maja 2000 roku, o Krajowym Rejestrze Karnym. W Rejestrze gromadzi się dane o osobach prawomocnie skazanych za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe. W przypadku wykroczeń tylko o osobach prawomocnie skazanych za wykroczenia na karę aresztu. Pan został ukarany za wykroczenie, nie został Pan skazany na karę aresztu, tym samym Pana dane nie zostaną umieszczone w rejestrze karnym (wpis na karcie będzie, że Pan nie figuruje w rejestrze). Wszelkie zapytania np. o wizę, czy też w związku z wykonywaniem określonej działalności wiążą się z zapytaniem o karalność za przestępstwo a nie wykroczenie, stąd nie musi się Pan obawiać negatywnych skutków (w przeciwnym razie każdy kierowca figurowałby jako karany).
 
Jeżeli chodzi o samą sprawę, może Pan się odwołać jeżeli potrafi Pan wskazać na uchybienia sądu w ocenie materiału dowodowego. Co prawda zgodnie z ogólną zasadą prawa karnego, wszelkie wątpliwości nie dające się rozwiać, należy rozstrzygać na korzyść oskarżonego, nie mniej jednak w tym przypadku przepis wskazuje jednoznacznie, że karze podlega, kto wbrew obowiązkowi nie udziela właściwemu organowi państwowemu lub instytucji, upoważnionej z mocy ustawy do legitymowania, wiadomości lub dokumentów. Ponadto kto umyślnie wprowadza w błąd organ państwowy lub instytucję upoważnioną z mocy ustawy do legitymowania co do tożsamości własnej lub innej osoby także podlega karze.
 
Porady prawne / Pomoc prawna
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2008-02-29
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo karne, Prawo administracyjne
Słowa kluczowe: wykroczeń prawo, wykroczeń postepowanie, wykroczenie, wykroczenie drogowe
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.