Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Wykup mieszkania od gminy po wymeldowaniu byłego męża

Kategoria: Prawo administracyjne
Słowa kluczowe: wykup mieszkania

Złożyłam do gminy wniosek o wykup mieszkania komunalnego. W czasie załatwiania sprawy okazało się że mieszkanie to nie może być sprzedane przez gminę, bo w lokalu tym zameldowany jest mój były mąż. Nie mieszka on ze mną od kilku lat od czasu rozwodu ale nie chce się wymeldować. Trwa wymeldowanie go z mieszkania w trybie administracyjnym. Czy w takim przypadku jest możliwy wykup lokalu?

Zgodnie z art. 34 ust. 1 pkt. 3 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, w przypadku zbywania nieruchomości osobom fizycznym i prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu, przysługuje osobie, która jest najemcą lokalu mieszkalnego, a najem został nawiązany na czas nieoznaczony.

Najemca lokalu mieszkalnego ma pierwszeństwo do jego nabycia tylko wtedy, gdy gmina przeznaczy do sprzedaży zajmowany przezeń lokal. Jeżeli przedmiotem sprzedaży ma być cała nieruchomość zabudowana budynkiem dawnego przedszkola, najemcy lokalu nie służy pierwszeństwo do nabycia takiej nieruchomości. W takim przypadku nieruchomość będzie musiała być zbyta w trybie przetargowym. Wynika to z treści przepisu art. 37 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Uprawniony do nabycia nieruchomości w drodze bezprzetargowej nie może skutecznie domagać się od gminy sprzedaży nieruchomości za cenę równą wartości nieruchomości ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego, bo nigdy nie można zmusić właściciela do niekorzystnego z jego punktu widzenia rozporządzenia rzeczą. Art. 34 ust. 5 u.g.n. wyraźnie wskazuje, że osoby uprawnione do nabycia nieruchomości bez przetargu korzystają z pierwszeństwa, jeśli złożą oświadczenie, że wyrażają zgodę na cenę ustaloną w sposób określony w ustawie.

W opisanym stanie faktycznym, wykup lokalu mieszkalnego zasadniczo jest możliwy jedynie po rozwiązaniu umowy najmu z byłym mężem. W przeciwnym razie jest on uprawniony do wykupu mieszkania podobnie jak Pani. Można w tym celu wnieść pozew do sądu o ustalenie nieistnienia prawa. Zgodnie z art. 189 k.p.c. powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny. Interes prawny występuje z reguły wówczas, gdy mamy do czynienia z niepewn cią odpowiedniego prawa lub stosunku prawnego. Istnienie takiego interesu kwestionowane jest formalnie w tych sytuacjach, w których występuje równocześnie (obok) także inna forma ochrony praw powoda.

 

Porady prawne / Pomoc prawna
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl 

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-10-23
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo administracyjne
Słowa kluczowe: wykup mieszkania
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.