Zakupiłam poprzez auto-komis auto, zaciągając częściowo na nie kredyt. Do dnia dzisiejszego auto nie posiada sztywnego dowodu rejestracyjnego ponieważ osoba sprzedająca auto nie otrzymała od komisu kredytowanej kwoty (część kwoty dostała w gotówce do ręki ode mnie) i z tego też powodu zablokowała mi prawo do rejestracji. Komis na dzień przestał istnieć. Sprawa jest w prokuraturze (jeden ze współwłaścicieli ma postawiony zarzut z art.286 § 1 Kk). Posiadam fakturę zakupu pojazdu, oświadczenie osoby od której pojazd został zakupiony na kwotę wpłaconą jej gotówką oraz potwierdzenie przelewu z banku na konto komisu i dalej nic nie mogę zrobić bo poprzedni właściciel nie wyraził zgody na rejestrację. Czy wydział komunikacji może odmawiać rejestracji z powodu oszustwa komisu wobec komisanta?
Moim zdaniem pojazd po przedstawieniu odpowiednich dokumentów do Wydziału Komunikacji powinien zostać zarejestrowany. Zgodnie z wyrokiem z dnia 2005.12.09 Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, sygn. akt I OSK 234/05, w sprawie dotyczącej rejestracji pojazdu zarówno organy administracji publicznej jak i sąd administracyjny nie mogą zajmować się oceną istnienia dobrej wiary jednej ze stron umowy zawieranej w przekonaniu, że jest ona czynnością przenoszącą jego własność, gdyż te sprawy należą do właściwości sądu powszechnego.
To sprzedający zawarł z komisantem umowę komisu, określoną w art. 765 Kc (Kodeksu cywilnego), zgodnie z którym, przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym. Tym samym to komitent ponosi ryzyko związane ze sprzedażą pojazdu przez komisanta i tym samym ryzyko przekazania zapłaconej ceny przez kupującego pojazd. Niewątpliwie zatem doszło do umowy kupna sprzedaży pojazdu, gdyż z jednej strony otrzymała Pani fakturę oraz pojazd został Pani wydany, z drugiej strony uiściła Pani cenę nabycia (gotówką i częściowo poprzez zaciągnięcie kredytu, który został wypłacony do rąk komisanta). Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27.01.2006, sygn. akt VI SA/Wa 1868/05, z istoty umowy komisu, która jest umową konsensualną, wzajemną i odpłatną, wynika, iż dochodzi do skutku już w momencie złożenia zgodnych oświadczeń woli. Nie ma też wymogu zawarcia tej umowy na piśmie, a zatem do dokonania rejestracji pojazdu nie jest wymagane dołączenie umowy komisu zawartej w formie pisemnej. Ponadto stroną umowy jest komisant a nie komitent (czyli zbywca pojazdu), nie jest zatem potrzebna żadna jego zgoda na rejestrację pojazdu. Pojazd nie stanowi w tym przypadku mienia pochodzącego z przestępstwa, został nabyty legalnie i dla rejestracji pojazdu jest prawnie obojętne, czy komisant wydał komitentowi pieniądze czy nie.
Reasumując jeżeli złoży Pani wniosek o rejestrację przedstawiając wszelkie wymagane dokumenty zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, to pojazd powinien zostać zarejestrowany. Jeżeli zostanie wydana decyzja odmowna to przysługuje Pani odwołanie od tej decyzji do organu nadrzędnego.
Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl