Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Zmiana nazwiska nieletniego dziecka na nazwisko matki

Kategoria: Prawo administracyjne
Słowa kluczowe: nazwisko

Mam dziecko z mężczyzną, który nie jest moim mężem. Dziecko nosi nazwisko ojca, który je uznał. Z uwagi na to, że nie mieszkam z ojcem dziecka, chciałabym aby dziecko miało to samo nazwisko co ja, bo obecnie z tego powodu, że ja mam inne nazwisko a dziecko inne wynikają jedynie same problemy. Ojciec dziecka wykazuje minimalne zainteresowanie dzieckiem, nie mniej jednak płaci alimenty. Nie wiem czy zgodzi się na zmianę nazwiska, pytanie czy musi?

Zmiana imienia lub nazwiska obywatela polskiego odbywać się może jedynie w okolicznościach wskazanych w ustawie z dnia 15 listopada 1956 roku o zmianie imion i nazwisk. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy, wniosek o zmianę nazwiska podlega uwzględnieniu, jeżeli jest uzasadniony ważnymi względami. Ustawa nie określa katalogu ważnych względów, a jedynie wskazuje, że ważne względy zachodzą w szczególności, gdy wnioskodawca nosi nazwisko:

  1. ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka,
  2. o brzmieniu niepolskim,
  3. posiadające formę imienia

lub pragnie zmienić swoje nazwisko na nazwisko, którego używa, lub powraca do nazwiska, które zostało zmienione. 

R E K L A M A

Dla zmiany nazwiska dziecka, wymagana byłaby zgoda ojca dziecka, przy czym naszym zdaniem nie zachodzą ważne powody wskazane w ustawie i nawet przy zgodnie ojca, z punktu widzenia prawnego, decyzja będzie odmowna. Zmianę nazwiska będzie mogło dokonać dziecko po osiągnięciu pełnoletności. Kodeks rodzinny i opiekuńczy dopuszcza jedynie nadanie nazwiska matki dziecka, w sytuacji gdy za zgodą ojca, w chwili składania oświadczenia o uznaniu dziecka, oświadczy on że dziecko będzie nosić nazwisko matki.

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-08-24
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo administracyjne
Słowa kluczowe: nazwisko
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:

Wasze komentarze

® 2008 - 2014 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.