Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Samowola budowlana

Posiadam budynek gospodarczy, w którym znajduje się garaż, kuchnia oraz stajnia. Ze stajni chciałbym zrobić drugi garaż. Problem polega na tym, iż nie wiedziałem że, aby poszerzyć otwór i wstawić drzwi garażowe potrzebne jest pozwolenie na budowę. Dowiedziałem się o tym dopiero jak założyłem drzwi garażowe. Starałem się wybrnąć z tego problemu poprzez zgłoszenie do starostwa powiatowego zmiany sposobu użytkowania budynku ze stajni na garaż. Niestety starostwo nie wyraziło na to zgody. Co mi grozi ze strony organów administracyjnych?

Przepisy regulujące kwestie budowy zawarte zostały w ustawie z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane. Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt. 1 prawa budowlanego, pozwolenia na budowę nie wymaga wykonanie robót budowlanych polegających na remoncie istniejących obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych. Wymagane jest jednak w tym przypadku zgłoszenie o przeprowadzanym remoncie. Kwestią sporną jest jednak sprawa, kiedy można mówić o remoncie.


W kwestii zaliczania robót budowlanych jako budowy i podmiotu jako obiektu budowlanego stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny, który stwierdził, że budowa wjazdu do garażu czy wejścia do budynku mieszkalnego, bez względu na materiał z jakiego została wykonana, wielkość tej zabudowy czy pełnioną funkcję (wiatrołap czy powiększenie istniejącego garażu) jest elementem (częścią) istniejącego obiektu i jego wzniesienie stanowiłoby podstawę do orzeczenia (na podstawie art. 48 prawa budowlanego) rozbiórkę w sytuacji, gdyby ustalone zostało przez organ administracji, że element ten wykonano w czasie obowiązywania prawa budowlanego z 1994 r. tj. po 1 stycznia 1995 r. i gdyby organ uznał, że wykonanie takiej zabudowy nie było zwolnione od obowiązku uzyskania pozwolenia lub zgłoszenia – (wyrok z dnia 30 kwietnia 1999 r. akta sygn. IV SA 1808/98;).
Zatem w przypadku opisanym, kluczowym jest określenie przez organ administracyjny, czy dokonane przez Pana zmiany wymagały pozwolenia na budowę czy jedynie zgłoszenia. Z mocy prawa obiekt budowlany, będący w budowie lub wybudowany bez wymaganego pozwolenia albo zgłoszenia, podlega przymusowej rozbiórce (art. 48 ust. 1 prawa budowlanego). W Pana przypadku będzie sprawa dotyczyć przywrócenia do stanu poprzedniego.

Można się starać o uzyskanie pozwolenia na budowę i zalegalizować obiekt budowlany wzniesiony bez wymaganego pozwolenia na budowę, jeśli:

 • nie narusza on przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym, a zwłaszcza ustaleń planu miejscowego oraz
 • przepisów prawa budowlanego lub
 • naruszenia są tego rodzaju, że jest możliwe doprowadzenie budynku do stanu zgodnego z prawem.

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl  

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-04-28
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo administracyjne
Słowa kluczowe: budowlane prawo, roboty budowlane, samowola budowlana, pozwolenie na budowę, legalizacja, opłata legalizacyjna
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Polecana kancelaria prawna
Kancelaria radców prawnych
Lary Hubert Radca Prawny
Sprawy cywilne, gospodarcze, podatkowe, prawo transportowe, Karta Nauczyciela
Informacja o kancelarii pochodzi z Bazy prawników SerwisPrawa.pl
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.