Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Odmowa przyjęcia mandatku karnego

Zostałem telefonicznie wezwany na komisariat i tam pokazano mi zdjęc ia mojego samochodu, który przejeżdża przez ciągłą linie. Zdarzenie miało miejsce 3 tygodnie wcześniej. Na zdjęciu zupełnie nie widać kierującego pojazdem, mimo to w komisariacie Pan policjant zaproponował mi mandat 250 PLN i 6 punktów karnych. Ja odmówiłem przyjęcia mandatu twierdząc, że nie wiem kto kierował samochodem w tym dniu (mogła to być żona, jej kuzyn który u nas zamieszkuje lub 2 osoby, które z nami współpracują). W dalszym działaniu policjant powiedział mi, że popełniłem wykroczenie nie podając osoby która prowadziła w tym dniu samochód, według Policji moim obowiązkiem jest podanie osoby prowadzącej samochód. Nie podanie osoby prowadzącej samochód jest wykroczeniem i sąd ukarze mnie karą co najmniej 3000 PLN. Czy w tym przypadku rzeczywiście ja popełniam wykroczenie i zostanę ukarany?

Kodeks wykroczeń przewiduje w art. 65 § 1 odpowiedzialność za wykroczenie osoby, która umyślnie wprowadza w błąd organ państwowy lub instytucję upoważnioną z mocy ustawy do legitymowania (ustawa o policji nadaje policjantowi takie ustawowe upoważnienia) co do tożsamości własnej lub innej osoby. Karą za takie wykroczenie jest grzywna, która może być nałożona w kwocie od 20 zł do 5.000 zł. Sąd wymierzając grzywnę bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste i rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe, czyli sąd za to samo wykroczenie może orzec zarówno grzywnę w wysokości 20 zł jak i 5.000 zł, w zależności od swojej oceny.


Dla ustalenia odpowiedzialności sprawy wykroczenia z art. 65 § 1 kw, konieczne jest wykazanie, że działanie sprawcy ma charakter umyślny. Sąd zbada w tym zakresie okoliczności sprawy oraz zachowanie się sprawcy. Jeżeli podał Pan krąg potencjalnych osób, które tego dnia mogły poruszać się przedmiotowym samochodem, to moim zdaniem trudno jest mówić o wprowadzeniu w błąd, choć trudno jest jednoznacznie oceniać stan sprawy nie mając wglądu w materiał dowodowy.
Nie mniej jednak, jeżeli sąd uzna, że działaniem swoim wyczerpał Pan znamiona wykroczenia z art. 65 § 1 kw, to może orzec grzywnę w wysokości wg. swego uznania w oparciu o zebrany materiał dowodowy oraz inne ustalenia.

Zasadniczo mógł Pan po prostu odmówić zapłaty mandatu i wówczas sprawa trafiła by pod rozstrzygnięcie sądu, który orzekłby na podstawie zebranego materiału dowodowego, o tym kto popełnił wykroczenie. Może Pan taką też przyjąć linię swojej obrony, że Pan po prostu nie chciał przyjąć mandatu, gdyż nie popełnił Pan tego wykroczenia, podając jednocześnie policji dane osób, które mogły w tym czasie poruszać się samochodem sfotografowanym przez fotoradar. Tym samym działanie Pana nie miało na celu wprowadzenia w błąd policji, a jedynie było realizacją Pańskiego prawa do obrony, bo to Panu ma zostać udowodniona wina, a nie Pan musi dowodzić swojej niewinności (konstytucyjne prawo do obrony). W przypadku odmowy przyjęcia mandatu policjant powinien skierować sprawę z wnioskiem o ukaranie do sądu.

Porady prawne / Pomoc prawna
www.SerwisPrawa.pl  

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-04-24
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo administracyjne
Słowa kluczowe: mandat, wykroczenie, wykroczenie drogowe
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.