Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Zmiana orzeczenia w sprawie alimentów

Kategoria: Prawo administracyjne, Prawo podatkowe
Słowa kluczowe: alimenty

Z pierwszego związku mam nieletniego syna. Od 9 do 13 roku życia wychowywał się u swojej matki, teraz mieszka ze mną. Do szkoły chodzi w pobliżu mojego miejsca zamieszkania. W 2001 roku zapadł wyrok alimentacyjny na kwotę 1200 PLN. Niestety, od czasu gdy syn mieszka ze mną, moja była partnerka wniosła sprawę do komornika. W chwili obecnej komornik ściąga mi alimenty z pensji. Pomimo wielokrotnych zapewnień ze strony matki mojego syna że wycofa wniosek, do dnia dzisiejszego nic się nie zmieniło. Wygląda to więc tak, że mój syn jest na moim utrzymaniu, mieszka ze mną (i z moją żoną oraz córką), a matka syna co miesiąc ściąga alimenty w wysokości 1200 PLN, czasami wpłaca mi 500 PLN z opisem przelewu na wyżywienie syna. Matka mojego syna nie założyła rodziny, mieszka sama i generalnie powodem zamieszkania syna u mnie były jego tragiczne wyniki w nauce pod koniec szkoły podstawowej oraz problemy wychowawcze (wagary, itd,) wynikające z braku odpowiedniej opieki. Po tych 2 latach sytuacja mojego syna uległa diametralnej poprawie - poprawiła się opinia, wyniki w nauce zadowalające.

Obowiązek alimentacyjny obciąża oboje rodziców, zarówno Pana jak i matkę dziecka. W sytuacji gdy sąd orzekał o obowiązku alimentacyjnym sytuacja Pana oraz matki dziecka była inna. Zgodnie z art. 135 krio (kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego (syna) oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego (czyli Pana). Orzekając o alimentach sąd wziął po uwagę, że wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie się samo utrzymać, może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o jego utrzymanie lub wychowanie. Na tej podstawie alimentami w wysokości 1200 zł został obciążony Pan.


W opisanym przez Pana przypadku może wnieść Pan także na podstawie art. 840 § 1 pkt. 2 kpc (kodeksu postępowania cywilnego) powództwo przeciwegzekucyjne, celem pozbawienia tytułu wykonawczego klauzuli wykonalności. Podstawą powództwa przeciwegzekucyjnego będzie fakt, że po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, w skutek którego zobowiązanie wygasło albo nie może być egzekwowane. Po wniesieniu powództwa komornik zawiesi postępowanie egzekucyjne do czasu rozstrzygnięcia sądu.

W przypadku zmiany stosunków może Pan na podstawie art. 138 krio żądać zmiany orzeczenia sądowego dotyczącego obowiązku alimentacyjnego.

Porady prawne / Pomoc prawna
www.SerwisPrawa.pl  

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-03-26
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo administracyjne, Prawo podatkowe
Słowa kluczowe: alimenty
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.