Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Swoboda korzystania z mieszkania

Kategoria: Prawo administracyjne
Słowa kluczowe: prawo własności

Od kilkunastu lat mam problem z sąsiadką, która mieszka na parterze pod moim mieszkaniem. Wszystko jej przeszkadza. Dzieci ani my właściwie nie mogliśmy przyjmować gości, bo jak tylko było trochę głośniej, to stukała w grzejnik. Od trzech lat już tam nie mieszkam, ale pozostał tam mój dorosły syn i teraz on doświadcza nachodzenia, kontrolowania i donosów do spółdzielni mieszkaniowej oraz straszeniem policją. Co mogę zrobić, aby przerwać tę sytuację, żeby syn mógł bez stresu przebywać we własnym mieszkaniu, przyjmować znajomych itp., bo teraz żyć normalnie się nie da?

Stosownie do art. 140 KC właściciel nieruchomości - w Pani przypadku nieruchomości lokalowej - może z niej, z wyłączeniem innych osób, swobodnie korzystać. To uprawnienie właściciela do korzystania z rzeczy( nieruchomości) może polegać np. na używaniu tejże rzeczy (zamieszkiwaniu w lokalu mieszkalnym), czy też czerpania z niej pożytku (pobierania czynszu najmu lokalu mieszkalnego). Ta swoboda każdego właściciela korzystaniu z rzeczy doznaje jednak pewnych ograniczeń. Zgodnie z treścią art. 144 KC Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.Treść tego przepisu ma charakter bardzo ogólny, ale nie wydaje się, żeby opisane przez Panią działania, miały charakter działań, które by zakłócały sąsiadce korzystanie z jej mieszkania ponad przeciętną miarę.

Bardziej szczegółowe wytyczne z pewnością zawierają regulaminy spółdzielni w której znajduje się mieszkalnie. Mogą one określać czas obowiązywania tzw. ciszy nocnej oraz sankcje za jej nieprzestrzeganie lub też określać zasady korzystania z lokali mieszkalnych przez członków spółdzielni.

Co do gróźb sąsiadki iż powiadomi ona policje to proszę pamiętać, że art. 51 KW (kodeksu wykroczeń) stanowi: kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Z opisanego przez Panią stanu faktycznego nie wynika, aby Pani czy też Pani syn wypełniali znamiona czynu opisanego w tymże artykule.

Warto przy tym poinformować sąsiadkę iż składanie fałszywych oskarżeń jest przestępstwem z art. 234 KK (kodeksu karnego) zagrożonym kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Porady prawne / Pomoc prawna
www.SerwisPrawa.pl  

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-03-26
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo administracyjne
Słowa kluczowe: prawo własności
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.