Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Alimenty za lata wstecz

Moje pytanie dotyczy alimentów wstecznych. Z tego co się orientuję można je żądać za 3 lata wstecz. Czy roszczenie takie umieszcza się w pierwszym pozwie o alimenty? Czy najpierw muszą być zasądzone alimenty? Do jakiego sądu składa się taki pozew? Czy argument, że nie znałam dotychczas miejsca pobytu męża, co wydawało mi się przeszkodą w złożeniu pozwu o alimenty, tym samym bezwiednie działałam na niekorzyść córki, wystarczy przy pozwie o alimenty wsteczne? Czy jeżeli w pierwszym pozwie o alimenty dodatkowo wniosę o zasądzenie alimentów wstecznie pozew może być oddalony w całości lub w części? Jeżeli zostanie oddalona część z prośbą o alimenty wsteczne, czy zamyka mi to już drogę do ponownego ubiegania się o nie?

Zgodnie z treścią art. 137 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem lat trzech. Może Pani zatem w każdej chwili złożyć pozew o alimenty dla Pani niepełnoletniej córki za okres 3 lat wstecz liczony od dnia złożenia pozwu. Żądanie alimentów za okres 3 lat wstecz może jak najbardziej umieścić Pani w pozwie o zasądzenie alimentów. Sprawy o alimenty należą do właściwości sądów rejonowych. Powództwo może być wytoczone przed sądem właściwym ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego rodzica, jak również, przed sądem właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej (Pani córki). Jako uzasadnienie alimentów wstecznych wystarczy fakt, iż Pani mąż nie partycypował w kosztach utrzymania i wychowania Państwa córki mimo prawnego obowiązku wynikającego z art. 133 KRO.Zgodnie z zasadą powagi rzeczy osądzonej wyrażonej w art. 199§ 1. pkt 2 KPC niedopuszczalne jest ponowna możliwość rozpoznania sprawy już rozpoznanej. Jeśli pozew zostanie oddalony w całości to nie będzie Pani mogła ponownie dochodzić roszczeń w nim ujętych. Jeśli zostanie oddalony np. tylko w części domagającej się alimentów wstecznych to nie będzie już Pani mogła dochodzić alimentów wstecznych za okres wskazany w tej oddalonej części.

Porady prawne / Pomoc prawna
www.SerwisPrawa.pl  

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-03-25
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo administracyjne, Prawo rodzinne i opiekuńcze
Słowa kluczowe: alimenty
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Polecana kancelaria prawna
Kancelaria radców prawnych
Kadron
Kancelaria Adwokacka
Informacja o kancelarii pochodzi z Bazy prawników SerwisPrawa.pl
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.