Mam 57 lat, obecnie jestem na rencie do końca marca br. ZUS wyliczył mi, że mam przepracowane w zawodzie 38 lat składkowe i nieskładkowe (nieskł. niecałe 16 m-cy), w tym 19 lat w warunkach szczególnych jako wychowawca w rodzinnym domu dziecka. Pytanie moje to, kiedy mógłbym przejść na wcześniejszą emeryturę lub świadczenie przedemerytalne? Czy mam jakiekolwiek możliwości i jeżeli tak to jakie i na jakiej podstawie prawnej?
Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, możliwe jest przejście na emeryturę w obniżonym wieku, w przypadku, gdy przyszły emeryt ma orzeczoną niezdolność do pracy. Zasada ta ma zastosowanie dla osób urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949 r.
W myśl art. 29 tej ustawy ubezpieczeni nabywają prawo do emerytury po osiągnięciu wieku: kobieta – 55 lat, a mężczyzna – 60 lat, jeżeli posiadają co najmniej 20- lub 25-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz zostali uznani za całkowicie niezdolnych do pracy. Z możliwości przyznania emerytury na zasadach określonych w tym przepisie mogą skorzystać osoby, dla których ostatnim ubezpieczeniem było ubezpieczenie z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, a także, gdy bezpośrednio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę osoby te nie wykonywały zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, pobierały zasiłek dla bezrobotnych (zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne), lub pobierały rentę z tytułu niezdolności do pracy albo rentę rodzinną.
Ubezpieczeni urodzeni po dniu 31 grudnia 1948r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r., będący pracownikami, mogą przejść na emeryturę w obniżonym wieku, jeżeli spełnią łącznie następujące warunki:
Na podstawie art. 88 ustawy z dnia z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, nauczyciele mający trzydziestoletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze, zaś nauczyciele klas, szkół, placówek i zakładów specjalnych - dwudziestopięcioletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym, mogą - po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy - przejść na emeryturę.
Nauczyciele urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r., zachowują prawo do emerytury, o której mowa w ust. 1, bez względu na wiek, w ciągu ośmiu lat od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 162, poz. 1118), jeżeli nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego - czyli do końca 2007 roku.
Kwestie świadczeń przedemerytalnych reguluje ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z dnia 28 maja 2004 r.). Zgodnie z art. 2 ust. 1 wymienionej ustawy prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która:
Świadczenie przedemerytalne przysługuje ww. osobom, po upływie co najmniej 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w ustawie o promocji zatrudnienia, jeżeli osoba ta spełnia łącznie następujące warunki:
Kwota świadczenia przedemerytalnego wynosi 670 zł miesięcznie (wyższe świadczenie przysługuje osobom, które pracowały przy azbeście).
Porady prawne / Pomoc prawna
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl
Data: | 2007-02-18 |
Autor/źródło: | Zespół serwisu SerwisPrawa.pl |
Kategoria: | Prawo administracyjne, Prawo finansowe, Majątek i pieniądze |
Słowa kluczowe: | emerytura, emeryt |