W 2007 roku na podstawie aktu notarialnego zrzekłam się gruntu na rzecz gminy. Działka użytkowana była jako droga. Czy mam szansę na otrzymanie teraz za tą działkę odszkodowania od gminy?
Z opisanego stanu faktycznego nie wynika jaka była podstawa prawna zrzeczenia się nieruchomości na rzecz gminy. Zgodnie z art. 98 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, działki gruntu wydzielone pod drogi publiczne: gminne, powiatowe, wojewódzkie, krajowe - z nieruchomości, której podział został dokonany na wniosek właściciela, przechodzą, z mocy prawa, odpowiednio na własność gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa z dniem, w którym decyzja zatwierdzająca podział stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale prawomocne. Przepis ten stosuje się także do nieruchomości, której podział został dokonany na wniosek użytkownika wieczystego, z tym że prawo użytkowania wieczystego działek gruntu wydzielonych pod drogi publiczne wygasa z dniem, w którym decyzja zatwierdzająca podział stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale prawomocne. Przepis stosuje się odpowiednio przy wydzielaniu działek gruntu pod poszerzenie istniejących dróg publicznych. W myśl pkt. 3 tego przepisu, za działki gruntu, o których mowa w ust. 1, przysługuje odszkodowanie w wysokości uzgodnionej między właścicielem lub użytkownikiem wieczystym a właściwym organem.
Ustalenie prawa do odszkodowania na podstawie art. 98 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2004 r., Nr 261, poz. 2603 ze zm.) jest uwarunkowane wydzieleniem działek gruntu pod drogi publiczne, np. gminne i przejściem ich z mocy prawa na własność gminy. Uznanie drogi za publiczną na podstawie jej przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, w trybie ustawy o drogach publicznych, musi być jednoznaczne, bez jakichkolwiek domniemań
[1]. Jak stwierdził w wyroku Wojewódzki Sąd Apelacyjny w Olsztynie z dnia 27.04.2009 roku sygn. akt II SA/Ol 124/09, uprawniony może zrzec się prawa do odszkodowania za działkę gruntu wydzieloną pod drogę publiczną, jednakże może to nastąpić tylko wtedy, kiedy odszkodowanie będzie ustalone.
Reasumując, z formalnego punktu widzenia właścicielowi nieruchomości, który na mocy powyższych przepisów przekazał działki gruntu pod drogi publiczne, przysługuje uprawnienie do żądania odszkodowania, jeżeli nie zrzekł się on tego prawa.
Jarosław Olejarz
Porady prawne
[1] Wyrok Wojewódzkiego Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 28.05.2009 roku sygn. akt II SA/Łd 959/08