Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Pojęcie prawne piwnicy

Odziedziczyłem budynek jednopiętrowy, który wg projektu zawiera na najniższym poziomie: garaż, dwie piwnice, kotłownię, sień i miejsce na węgiel. Powierzchnia podłoża wszystkich tych pomieszczeń znajduje się ok. 1 metr poniżej powierzchni otaczającego je gruntu. Powierzchnia użytkowa do celów podatku od spadków i darowizn zdefiniowana jest w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Jednakże ustawa nie określa pojęcia kondygnacja, piwnica ani też nie odsyła do odrębnych przepisów. Co to jest piwnica w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn?
 

Ustawa o podatku od spadków i darowizn wskazując w definicji legalnej powierzchni użytkowej budynku (lokalu) pojęcie piwnicy, która zostaje wyłączona z definicji powierzchni użytkowej, nie wskazuje jak należy rozumieć pojęcie piwnicy. Ustawa także nie odsyła do innych przepisów w sprawach w niej nie uregulowanych. Tym samym naszym zdaniem, do ustalenia definicji pojęcia piwnica, konieczne jest odwołanie się do przepisów Prawa budowlanego, a dokładnie do przepisów wykonawczych w postaci Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku, w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie Rozporządzenie stwierdza, że przepisy rozporządzenia stosuje się przy projektowaniu i budowie, w tym także odbudowie, rozbudowie, nadbudowie, przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków, a także do związanych z nimi urządzeń budowlanych. Tym samym należy uznać je za odpowiednie do ustalenia znaczenia pojęcia piwnica wskazanego w ustawie o podatku od spadku i darowizn. Rozporządzenie podaje definicję piwnicy, przez którą należy rozumieć kondygnację podziemną lub najniższą nadziemną bądź ich część, w których poziom podłogi co najmniej z jednej strony budynku znajduje się poniżej poziomu terenu. Pojęcie to także nie jest dość precyzyjne. Dużo bardziej precyzyjnie rozporządzenie zdefiniowało pojęcie kondygnacji - należy przez to rozumieć poziomą nadziemną lub podziemną część budynku, zawartą między górną powierzchnią stropu lub warstwy wyrównawczej na gruncie a górną powierzchnią stropu lub stropodachu znajdującego się nad tą częścią, w tym poddasze z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz poziomą część budynku stanowiącą przestrzeń na urządzenia techniczne, mającą wysokość w świetle nie mniej niż 2,0 m, z wyjątkiem nadbudówek ponad dachem, takich jak maszynownia dźwigu, centrala wentylacyjna, klimatyzacyjna lub kotłownia gazowa. Kondygnacja jest dzielona jako:

  1. kondygnacja nadziemna - należy przez to rozumieć kondygnację, której górna powierzchnia stropu lub warstwy wyrównawczej podłogi na gruncie znajduje się w poziomie lub powyżej poziomu projektowanego lub urządzonego terenu, a także każdą sytuowaną nad nią kondygnację,
  2. kondygnacja podziemna - należy przez to rozumieć kondygnację, której więcej niż połowa wysokości w świetle, ze wszystkich stron budynku, znajduje się poniżej poziomu przylegającego do niego, projektowanego lub urządzonego terenu, a także każdą sytuowaną pod nią kondygnację.

Na koniec możemy Panu dodać, że za piwnice nie może być uznany garaż, gdyż został on w § 102 Rozporządzenia, zdefiniowany dość precyzyjnie - garaż do przechowywania i bieżącej, niezawodowej obsługi samochodów osobowych, stanowiący samodzielny obiekt budowlany lub część innego obiektu, będący garażem zamkniętym - z pełną obudową zewnętrzną i zamykanymi otworami, bądź garażem otwartym - bez ścian zewnętrznych albo ze ścianami niepełnymi lub ażurowymi, powinien mieć:

  1. wysokość w świetle konstrukcji co najmniej 2,2 m i do spodu przewodów i urządzeń instalacyjnych 2 m,
  2. wjazdy lub wrota garażowe co najmniej o szerokości 2,3 m i wysokości 2 m w świetle,
  3. elektryczną instalację oświetleniową,
  4. zapewnioną wymianę powietrza, zgodnie z § 108,
  5. wpusty podłogowe z syfonem i osadnikami w garażu z instalacją wodociągową lub przeciwpożarową tryskaczową, w garażu podziemnym przed wjazdem do niego oraz w garażu nadziemnym o pojemności powyżej 25 samochodów,
  6. instalację przeciwpożarową, wymaganą przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, zabezpieczoną przed zamarzaniem.

Porady prawne
www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2008-09-09
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo administracyjne, Prawo podatkowe
Słowa kluczowe: podatek, podatek od spadków i darowizn
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.