Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Wymeldowanie administracyjne z mieszkania

Mam w mieszkaniu zameldowaną osobę, która 15 lat temu wyjechała za granicę. Czy i jak mogę tą osobę wymeldować?

Zgodnie z art. 9 ust. 2 b ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych – zameldowanie w lokalu służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu danej osoby w tym lokalu. Zasadniczo obowiązek meldunkowy spoczywa na osobie, która przebywa lub przebywała (w przypadku wymeldowania) w lokalu mieszkalnym. Właściciel nieruchomości (także inna osoba mająca prawo do lokalu), potwierdza jedynie fakt pobytu tej osoby, na której ciąży obowiązek meldunkowy, w przedmiotowym mieszkaniu.

Podobnie sprawa ma się z wymeldowaniem. Zasadniczo obowiązek związany z wymeldowaniem się spoczywa na osobie, która przestaje przebywać w mieszkaniu, w którym jest zameldowana. Jeżeli jednak osoba ta nie dopełni obowiązku meldunkowego (wymeldowania), wówczas właściciel mieszkania może złożyć wniosek o jej wymeldowanie, jeżeli pobyt poza miejscem zameldowania trwa dłużej niż 3 miesiące, wskazując za podstawę, że osoba ta nie dopełniła ciążącego obowiązku meldunkowego. Jest to tzw. wymeldowanie administracyjne, które jest co prawda dość zbiurokratyzowane i czasochłonne, ale w takim wypadku stanowi jedyną możliwość wymeldowania.

W postępowaniu takim, urzędnicy sprawdzą czy osoba ta faktycznie nie przebywa w tym mieszkaniu (wizja lokalna), a także dokonają swego rodzaju poszukiwań tej osoby (sprawdzenia w zakładach karych, aresztach itp.) w celu jej przesłuchania. Jeżeli nie uda się uzyskać informacji dot. nowego miejsca zamieszkania tej osoby, do postępowania zostaje powołany kurator, który ma za zadanie ochronę interesów osoby, której miejsce pobytu nie jest znane. Dopiero po przeprowadzeniu tego postępowania (które może trać nawet ok. 1 roku czasu) zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych organ gminy wyda decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się.

Po uprawomocnieniu się takiej decyzji następuje wykreślenie danych tej osoby z ewidencji.

 

Jarosław Olejarz

Radca prawny

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2013-08-15
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo administracyjne
Słowa kluczowe: wymeldowanie, obowiązek meldunkowy, ewidencja ludności, sprawa administracyjna, kurator, mieszkanie, lokal mieszkalny
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.