Kwestie opłat abonamentowych regulują przepisy ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych (Dz. U. nr 85 poz. 728). Zgodnie z przepisami ustawy za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych pobiera się opłaty abonamentowe. Domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika. Obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego.
Zwalnia się od opłat abonamentowych osoby zaliczone do I grupy inwalidów lub całkowitej niezdolności do pracy, albo w znacznym stopniu niepełnosprawności, oraz trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Zwolnione z opłat są również:
Osoby korzystające ze zwolnień od opłat abonamentowych obowiązane są zgłosić placówce operatora publicznego, zmiany stanu prawnego lub faktycznego, które mają wpływ na uzyskane zwolnienia, w terminie 14 dni od dnia, w którym taka zmiana nastąpiła.
Kontrolę wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej prowadzi operator publiczny w rozumieniu ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. - Prawo pocztowe (czyli PUP Poczta Polska). W przypadku opóźnienia w uiszczaniu opłaty abonamentowej naliczane są odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa. Do opłat abonamentowych stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym.
Przepisy przewidują możliwość umorzenia zaległości w płatności opłaty abonamentowej. Umorzenia dokonuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, na wniosek kierownika jednostki operatora publicznego, w przypadku gdy:
Ponadto w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych, odsetki za zwłokę w ich uiszczaniu. Wniosek o umorzenie lub rozłożenie na raty należności podmiot zobowiązany do uiszczania opłat abonamentowych składa do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Po uzyskaniu stosownej decyzji podmiot zobowiązany do uiszczania opłat abonamentowych składa w placówce operatora publicznego, dokument stwierdzający umorzenie lub rozłożenie na raty należności, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania.
Reasumując, jeżeli opłata została naliczona zgodnie z przepisami ww. ustawy to może Pan wystąpić do KRRiTV z wnioskiem o jej umorzenie, wskazując na trudną sytuację finansową lub na względy losowe. Jeżeli jednak Pana wniosek nie zostanie uwzględniony to będzie Pan musiał ją uiścić, a jeżeli Pan tego nie uczyni może w stosunku do Pana zostać wszczęte postępowanie egzekucyjne.
Jarosław Olejarz
Radca prawny
Data: | 2012-11-07 |
Autor/źródło: | Zespół serwisu SerwisPrawa.pl |
Kategoria: | Prawo administracyjne |
Słowa kluczowe: | porady prawne, abonamet RTV, przedawnienie roszczeń, opłaty RTV, KRRiTV, umorzenie, Poczta Polska |