Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Odpowiedzialność za sprzedaż alkoholu nieletnim

Kategoria: Prawo karne

Organizuję imprezę, na której ze względu na jej charakter będą się znajdowały również osoby, które nie ukończyły jeszcze osiemnastego roku życia. Rzecz będzie się działa w klubie, w którym znajduje się bar, który serwuje alkohole. Czy można taką imprezę przeprowadzić w takim lokalu i jak się zabezpieczyć przed sprzedażą alkoholu osobom poniżej 18 roku życia. Kto ewentualnie odpowiada za sprzedaż osobie, która nie będzie miała ukończonych osiemnastu lat, alkoholu?

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1986 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:

  1. osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości;
  2. osobom do lat 18;
  3. na kredyt lub pod zastaw.

W przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy.

Ustawa co jest oczywiste nie zabrania przebywania osób które nie mają ukończone lat 18 w lokalach w których się podaje lub sprzedaje napoje alkoholowe. Zresztą taki zakaz wyłączył by możliwość pobytu tych osób nie tylko w lokalach gastronomicznych ale nawet w sklepach spożywczych. Ustawodawca ciężar odpowiedzialności przeniósł na osoby sprzedające lub podające napoje alkoholowe nieletnim. Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy, ten kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach, kiedy jest to zabronione (czyli także osobom nieletnim), albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlega grzywnie. Zgodnie z pkt. 2 tej samej karze podlega kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakładzie przestępstwa określonego w ust. 1.
Oprócz kary grzywny, w razie popełnienia przestępstwa określonego w art. 43 ust. 1 albo 2 ustawy, sąd może orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy, może także orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych.

Reasumując, impreza może się odbyć zgodnie z posiadanym zezwoleniem na jej przeprowadzenie, jeżeli wymaga takiego zezwolenia (np. w przypadku imprez masowych). Nic nie stoi także na przeszkodzie aby zgodnie z zezwoleniem prowadzić sprzedaż napojów alkoholowych. Jednak odpowiedzialność za sprzedaż napojów ponosi zgodnie z art. 43 sprzedawca lub podający napoje, a także kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego i to na nich ciąży obowiązek takiego zabezpieczenia aby osobom nieletnim alkohol nie był sprzedawany, a także aby nie dopuścić do spożywania alkoholu przez te osoby na terenie lokalu. W tym celu można podjąć różne środki, np. wydać wchodzącym opaski na rękę w różnych kolorach (jeden dla nieletnich, inny dla pełnoletnich), a później pilnować aby osoby nieletnie nie kupowały i spożywały alkoholu.

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl  

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-11-13
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo karne
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.