Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Udział w procesie karnym w charakterze pokrzywdzonego

Kategoria: Prawo karne
Słowa kluczowe: pokrzywdzony

Jestem producentem oprogramowania. Parę dni temu dostałem informacje z policji, że wykryto nielegalnego użytkownika mojego oprogramowania, w tej korespondencji została przesłana informacja o prawach poszkodowanego. Napisano jeszcze, że osoba użytkująca moje oprogramowanie, czerpała z tego tytułu korzyści materialne, czyli podejrzewam, że u tej osoby firma funkcjonowała na moim oprogramowaniu, ponieważ jest to oprogramowanie do obsługi serwisu. Następnie przyszła korespondencja z prokuratury, że przygotowano akt oskarżenia i w tej sprawie występuje jako poszkodowany. Chciałbym się dowiedzieć jakie korzyści mogę mieć z zaistniałej sytuacji, czy opłaca mi się uruchamiać całą sprawę? Koszt oprogramowania, który był używany przez tego użytkownika to od 190 do 450 zł zależnie od wersji.

Występowanie w postępowaniu karnym jako pokrzywdzony daje Panu możliwość złożenia w postępowaniu karnym pozwu cywilnego, w tzw. postępowaniu adhezyjnym. Zgodnie z art. Art. 62 Kpk (Kodeksu postępowania karnego), pokrzywdzony może aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej wytoczyć przeciw oskarżonemu powództwo cywilne w celu dochodzenia w postępowaniu karnym roszczeń majątkowych wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa. Wówczas będzie miał Pan status powoda cywilnego.

Jeżeli jednak nie złoży Pan powództwa, to Pana udział w sprawie ograniczony zostanie do przesłuchania przez sąd. Jeżeli nie złoży Pan powództwa cywilnego w procesie karnym, to może Pan zaczekać na zakończenie postępowania karnego. Sąd orzekając karę wobec skazanego, może także orzec na Pana rzecz nawiązkę, czyli środek represyjno-odszkodowawczy. Jest to forma zobowiązania skazanego do naprawienia szkody jaką poniósł pokrzywdzony. Sąd może orzec nawiązkę w wysokości do 100.000 zł. Po zakończeniu całego procesu i skazaniu sprawcy, może Pan wnieść sprawę na drogę postępowania cywilnego. Sąd cywilny jest związany wyrokiem sądu karnego, stąd zasadniczo sprawa cywilna jest formalnością, wykazać będzie Pan jednak musiał szkodę jaką Pan poniósł. W przypadku wniesienia powództwa w postępowaniu cywilnym, będzie Pan musiał uiścić opłatę sądową (5% wartości przedmiotu sporu, jednak nie mniej niż 30 zł), a po uzyskaniu nakazu zapłaty, wyegzekwować zasądzone roszczenie. Przy szkodzie w wysokości 200 zł, istotnie raczej mało opłacalne jest prowadzenie postępowania cywilnego.

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl 

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-10-11
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo karne
Słowa kluczowe: pokrzywdzony
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.