W 2004 roku zostałem oskarżony o przestępstwo 284 §1 kk. Szkoda jaką wyrządziłem i do której się przyznałem opiewała na kwotę 10 tys. zł. W trakcie tego czasu otrzymałem dozór kuratora i wpłaciłem na konto pokrzywdzonego niestety tylko ok. 1.500 zł. Brak większej spłaty wiązał się z moją trudną sytuacją materialną jak i zdrowotną. Stawiałem się na każde wezwania kuratora i sądu każdorazowo potwierdzając chęć całkowitej spłaty długu. Niestety wykonywałem tylko prace zlecone lub dorywcze i z tego co zarobiłem starałem się zawsze coś wpłacić. W grudniu 2006 roku został mi ogłoszony wyrok pozbawienia wolności na okres 10 miesięcy od którego wniosłem zażalenie, które dzisiaj zostało oddalone. Jaka jest możliwość uniknięcia kary pozbawienia wolności w przypadku spłaty całkowitego zadłużenia (czyli naprawienia szkody) lub ugody z poszkodowanym? Czy można jeszcze odwołać się od postanowienia sądu?
Spłata zadłużenia czy też zawarcie ugody nie ma wprost przełożenia na wykonanie prawomocnego orzeczenia o pozbawieniu wolności. Jak rozumiem, wniósł Pan apelację od wyroku I instancji, która została oddalona, utrzymując wyrok sądu I instancji w mocy. Jedynym środkiem odwoławczym po uprawomocnieniu się orzeczenia sądu apelacyjnego jest wniesienie kasacji do sądu najwyższego. Zgodnie z kodeksem postępowania karnego kasacja przysługuje od wyroku sądu odwoławczego kończącego postępowanie (jeżeli apelacji od wyroku sądu I instancji by Pan nie wniósł, kasacja Panu nie przysługuje). Termin do wniesienia kasacji wynosi 30 dni od daty doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem. Wniosek o doręczenie orzeczenia z uzasadnieniem należy zgłosić w sądzie, który wydał orzeczenie, w terminie zawitym 7 dni od daty ogłoszenia orzeczenia. Kasację wnosi się do Sądu Najwyższego za pośrednictwem sądu odwoławczego. W kasacji należy podać na czym polega uchybienie. Kasacja podlega opłacie. Do wniosku o kasację należy dołączyć dowód opłaty. Kasację można wnieść tylko w przypadku rażącego naruszenia prawa albo w przypadku:
Możliwe jest także wznowienie postępowania, ale pod warunkiem, że nastąpiły w związku z wydaniem orzeczenia lub po jego wydaniu pewne okoliczności:
Jeżeli wznowienie postępowania nie jest możliwe, może Pan także skierować wniosek do Prezydenta RP o ułaskawienie. Prośbę taką przedstawia się sądowi, który wydał wyrok w I instancji. Jeżeli sąd zaopiniuje prośbę o ułaskawienie pozytywnie, Prokurator Generalny RP przedstawia ją wraz z aktami sprawy i swoim wnioskiem. Decyzja należy do Prezydenta.
Oprócz postępowania w zakresie zmiany wyroku lub ułaskawienia, istnieje możliwość na etapie wykonania kary, poprzez jej zawieszenie lub odroczenie.
Porady prawne / Pomoc prawna
www.SerwisPrawa.pl
Data: | 2007-04-03 |
Autor/źródło: | Zespół serwisu SerwisPrawa.pl |
Kategoria: | Prawo karne |
Słowa kluczowe: | karne prawo, pozbawienie wolności |