Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Jazda samochodem pod wpływem alkoholu

Co grozi osobie, która została zatrzymana przez policję za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu (ponad 1 promil)? Czy sąd może orzec tylko grzywnę czy można za to iść do więzienia?

Kierowanie pojazdem mechanicznym w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2 - art. 178a§1 kk.

Jednym słowem oznacza to, że sąd może sprawcę skazać zarówno na grzywnę jak i na karę pozbawienia wolności (wybór i wymiar kary leży w decyzji sądu). Na wymiar kary ma wpływ sytuacja osobista, dotychczasowa niekaralność sprawcy, pozytywna opinia środowiskowa itp. Najczęściej sąd skazuje sprawców takich czynów na karę pozbawienia wolności (od 1 do 2 lat) z zawieszeniem jej wykonania na okres próby (od 2 do 4 lat) oraz grzywnę (wysokość zależy od sądu i jego oceny), a przede wszystkim orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przez okres min. 1 roku. Ostateczna kara orzeczona przez sąd jest zawsze indywidualna i zdarzały się przypadki, że w stosunku do osób zatrzymanych za jazdę pod wpływem alkoholu orzekano kary pozbawienia wolności bez zawieszenia. Naczęściej są jednak przesłanki do orzekania kar pozbawienia wolności (np. wcześniejsze zatrzymania za jazdę pod wpływem alkoholu, lub w sytuacji gdy sprawcą jest kierowca pojazdu komunikacji publicznej w trakcie wykonywania przez niego pracy itp.). Najczęściej w takim przypadku, bezpośrednio po zatrzymaniu prokuratura występuje do sądu o orzeczenie aresztu tymczasowego. W przypadku, gdy oskarżony odpowiada z wolnej stopy (areszt tymczasowy nie był orzekany), są dobre rokowania co do resocjalizacji sprawcy i ma on dobrą opinię, nie był wcześniej karany - wówczas pozbawienie wolności może zostać orzeczone w zawieszeniu. Istnieje także możliwość poddania się karze - przyznając się do winy, mozna złożyć wniosek o zastosowanie trybu poddania się karze bez postepowania sądowego. Proponuje się wówczas samemu wymiar kary. Jeżeli prokurator się zgodzi, sąd wydaje wyrok bez rozprawy.

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2006-05-22
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo karne, Prawo rodzinne i opiekuńcze
Słowa kluczowe: przestępstwo, karne prawo
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Polecana kancelaria prawna
Kancelaria radców prawnych
Kadron
Kancelaria Adwokacka
Informacja o kancelarii pochodzi z Bazy prawników SerwisPrawa.pl
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.