Kalendarium: Brak wydarzeń na dziś
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Przedawnienie wykonania kary pozbawienia wolności

Kategoria: Prawo karne
Słowa kluczowe: przedawnienie wykonania kary

W 2000 roku zostałem skazany na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata za wypłacenie z mojego konta pieniędzy bez pokrycia. Powinienem też spłacić te pieniądze bankowi. Niestety nie zrobiłem tego, wiec myślę, że zawieszenie kary było odwołane. Jakiś czas później wyjechałem za granice i kary tej nie odbyłem. Czy jest jakaś szansa, że będę musiał jej odbywać?

Art. 103 § 1 k.k. (kodeksu karnego) przewiduje przedawnienie wykonania kary. Zgodnie z tym przepisem nie można wykonać kary, jeżeli od uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynęło lat:
1)     30 - w razie skazania na karę pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat albo karę surowszą,
2)     15 - w razie skazania na karę pozbawienia wolności nie przekraczającą 5 lat,
3)     10 - w razie skazania na inną karę.
R E K L A M A
 
Z opisu stanu faktycznego wynika, że został Pan skazany na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności. Tym samym przedawnienie wykonania tej kary nastąpi zgodnie z art. 103  § 1 pkt. 2 k.k. po upływie lat 15 od uprawomocnienia się wyroku skazującego. W doktrynie budzi wątpliwości kwalifikowanie biegu terminu przedawnienia wykonania kary w czasie gdy orzeczona kara nie może biec (z uwagi np. na zawieszenie jej wykonania lub wykonywanie innej kary). Jak stwierdził Sąd Najwyższy - Izba Karna w uchwale z dnia 25.03.2003 roku sygn. akt I KZP 4/03, terminy przedawnienia wykonania kary lub środka karnego biegną od daty uprawomocnienia się wyroku, w którym je orzeczono, niezależnie od tego, czy w późniejszym okresie zapadły orzeczenia modyfikujące ich wymiar. Tym samym naszym zdaniem bieg terminu przedawnienia wykonania kary będzie miał swój początek od dnia uprawomocnienia się wyroku skazującego. Późniejsze orzeczenie w zakresie wykonania orzeczonej kary w związku z odwieszeniem jej wykonania nie powinno mieć wpływu na sam bieg terminu przedawnienia, choć jak wskazaliśmy, mogą być odmienne interpretacje tego przepisu.
 
Porady prawne / Pomoc prawna
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2010-12-27
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo karne
Słowa kluczowe: przedawnienie wykonania kary
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:

Wasze komentarze

® 2008 - 2014 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.