Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Przedawnienie wykonania kary pozbawienia wolności

Kategoria: Prawo karne
Słowa kluczowe: przedawnienie wykonania kary

W 2000 roku zostałem skazany na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata za wypłacenie z mojego konta pieniędzy bez pokrycia. Powinienem też spłacić te pieniądze bankowi. Niestety nie zrobiłem tego, wiec myślę, że zawieszenie kary było odwołane. Jakiś czas później wyjechałem za granice i kary tej nie odbyłem. Czy jest jakaś szansa, że będę musiał jej odbywać?

Art. 103 § 1 k.k. (kodeksu karnego) przewiduje przedawnienie wykonania kary. Zgodnie z tym przepisem nie można wykonać kary, jeżeli od uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynęło lat:
1)     30 - w razie skazania na karę pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat albo karę surowszą,
2)     15 - w razie skazania na karę pozbawienia wolności nie przekraczającą 5 lat,
3)     10 - w razie skazania na inną karę.
 
Z opisu stanu faktycznego wynika, że został Pan skazany na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności. Tym samym przedawnienie wykonania tej kary nastąpi zgodnie z art. 103  § 1 pkt. 2 k.k. po upływie lat 15 od uprawomocnienia się wyroku skazującego. W doktrynie budzi wątpliwości kwalifikowanie biegu terminu przedawnienia wykonania kary w czasie gdy orzeczona kara nie może biec (z uwagi np. na zawieszenie jej wykonania lub wykonywanie innej kary). Jak stwierdził Sąd Najwyższy - Izba Karna w uchwale z dnia 25.03.2003 roku sygn. akt I KZP 4/03, terminy przedawnienia wykonania kary lub środka karnego biegną od daty uprawomocnienia się wyroku, w którym je orzeczono, niezależnie od tego, czy w późniejszym okresie zapadły orzeczenia modyfikujące ich wymiar. Tym samym naszym zdaniem bieg terminu przedawnienia wykonania kary będzie miał swój początek od dnia uprawomocnienia się wyroku skazującego. Późniejsze orzeczenie w zakresie wykonania orzeczonej kary w związku z odwieszeniem jej wykonania nie powinno mieć wpływu na sam bieg terminu przedawnienia, choć jak wskazaliśmy, mogą być odmienne interpretacje tego przepisu.
 
Porady prawne / Pomoc prawna
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2010-12-27
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo karne
Słowa kluczowe: przedawnienie wykonania kary
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Polecana kancelaria prawna
Kancelaria radców prawnych
Kadron
Kancelaria Adwokacka
Informacja o kancelarii pochodzi z Bazy prawników SerwisPrawa.pl
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.