Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Jazda pod wpływem alkoholu a stan wyższej konieczności

Zostałem zatrzymany za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwym (0,3mg czyli 0,6 promila). Jechałem wówczas z pogotowia z dzieckiem, które uległo wypadkowi i trzeba było szybko zawieść je na pogotowie. Chcę zaznaczyć, że ja nie wiedziałem, że mogę być w stanie nietrzeźwym. Nie czułem się nietrzeźwy a alkohol piłem poprzedniego dnia. Na pogotowiu udzielono dziecku pomocy, na co mam zaświadczenie. Po wyjściu z pogotowia wsiadłem z dzieckiem do auta, ruszyłem i zostałem zatrzymany przez policję. Czy mogę moje zachowanie uznać za stan wyższej konieczności?

W myśl art. 26 § 1 k.k. (kodeksu karnego), nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego. Stan wyższej konieczności ma miejsce jedynie wówczas, gdy między co najmniej dwoma dobrami chronionymi prawem zachodzi kolizja tego rodzaju, że niemożliwa jest współegzystencja tych dóbr. Kolizje takie mogą mieć różnoraką postać i nie każda z nich stwarza podstawę do przyjęcia stanu wyższej konieczności, a nadto musi wystąpić bezpośrednie niebezpieczeństwo grożące temu dobru. Aby mówić o bezpośrednim niebezpieczeństwie muszą zachodzić okoliczności tego rodzaju, że występuje realne i obiektywne prawdopodobieństwo wystąpienia określonego skutku negatywnego.
 
Reasumując, aby w opisanym stanie faktycznym można mówić o stanie wyższej konieczności musiałyby zaistnieć okoliczności tego rodzaju, że występowało realne i bezpośrednie zagrożenie dla życia dziecka. Ponadto w określonych okolicznościach faktycznych nie było innej możliwości uchylenia tego zagrożenia w inny sposób (np. wezwania karetki, prowadzenia pojazdu przez inną osobę, która nie była w stanie po spożyciu alkoholu). Naszym zdaniem w opisanym stanie faktycznym oczywiście można wskazywać na wystąpienie stanu wyższej konieczności, jednakże ocena tych okoliczności podlegać będzie ocenie sądu. Sąd biorąc wszystkie okoliczności pod uwagę, nawet w przypadku przekroczenia granic stanu wyższej konieczności, może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2010-08-26
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo karne
Słowa kluczowe: stan wyższej konieczności, jazda pod wpływem alkoholu, alkohol
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.