Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Nielegalne nagrywanie osób trzecich może być przestępstwem

Kategoria: Prawo karne
Słowa kluczowe: podsłuch

W swoim mieszkaniu pozostawiłem włączony dyktafon, celem nagrania rozmowy telefonicznej byłej żony. Dyktafon zarejestrował rozmowę matki z córką, która jest bezdyskusyjnym dowodem na szereg kłamstw w toczącej sie sprawie sądowej, a szczególnie dowodem na namawianie do składania fałszywych zeznań przed sądem. Czy dokonane w takich okolicznościach nagranie nosi znamiona przestępstwa.

Zgodnie z przepisami prawa każda osoba ma prawo do prywatności oraz ochrony informacji. Inne osoby nie mają prawa uzyskiwać dostępu do informacji, które nie są dla nich nieprzeznaczone. Działanie takie może odbywać się zarówno poprzez otwieranie zamkniętego pisma, podłączenie się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne zabezpieczenia sieci. Przestępstwem jest także uzyskanie bez uprawnienia dostępu do całości lub części systemu informatycznego a także zakładanie lub posługiwanie się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem, w celu uzyskania informacji. Ściganie wszystkich tych przestępstw następuje na wniosek pokrzywdzonego, co oznacza, że sprawca nie podlega tak długo ściganiu karnemu, do chwili aż osoba pokrzywdzona jego działaniem nie złoży odpowiedniego wniosku o ściganie.
 
Jak wyżej wskazano zakładanie i używanie podsłuchu jest przestępstwem. Zgodnie z treścią art. 267 § 3 k.k. przestępstwem jest takie działanie sprawcy, który działa w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony. Działanie jego polega na zakładaniu lub posługiwaniu się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem, w tym właśnie celu. Jest to przestępstwo zaliczone do przestępstw skierowanych przeciwko ochronie informacji. Działanie sprawcy polegające zatem na:
 1. zakładaniu urządzenia podsłuchowego, wizualnego albo innego urządzenia lub oprogramowania;
 2. posługiwania się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.
Urządzeniem podsłuchowym, wizualnym lub innym urządzeniem, o których mowa w art. 267 § 3 k.k., może być każde urządzenie służące do rejestracji przede wszystkim obrazu lub dźwięku. Gdy chodzi o rejestrację obrazu, mogą to być przeznaczone do tego celu urządzenia mechaniczne i elektroniczne typu analogowego lub cyfrowego, a zwłaszcza aparat fotograficzny, kamera filmowa lub kamera video. Co się tyczy rejestracji dźwięku mogą to być przeznaczone do tego celu urządzenia mechaniczne i elektroniczne typu analogowego lub cyfrowego, a zwłaszcza magnetofon, radiomagnetofon, dyktafon, kamera filmowa lub kamera video wyposażona w aparaturę do utrwalania dźwięku.
 
Istotne dla bytu przestępstwa określonego w art. 267 § 3 k.k. jest działanie sprawcy zmierzające do uzyskania dostępu do informacji nieprzeznaczonej dla niego, przy czym nie jest konieczne uzyskanie informacji, wystarczającą przesłanką jest, że sprawca podejmuje określone czynności w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony. Ustawodawca penalizuje już samo wywołanie stanu niebezpieczeństwa ujawnienia informacji, powstałego poprzez założenie lub posługiwanie się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem, czyli samo zagrożenie naruszenia cudzej tajemnicy.
 
Reasumując, jeżeli w opisanym stanie faktycznym pozostawił Pan włączony dyktafon celem nagrania prywatnej rozmowy telefonicznej, aby wejść w posiadanie informacji, która nie była dla Pana przeznaczona, to naszym zdaniem wyczerpał Pan znamiona przestępstwa określonego w art. 267 § 3 k.k.
 
Jarosław Olejarz
Porady prawne / Pomoc prawna
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2010-08-16
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo karne
Słowa kluczowe: podsłuch
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.