Zgodnie z przepisami prawa każda osoba ma prawo do prywatności oraz ochrony informacji. Inne osoby nie mają prawa uzyskiwać dostępu do informacji, które nie są dla nich nieprzeznaczone. Działanie takie może odbywać się zarówno poprzez otwieranie zamkniętego pisma, podłączenie się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne zabezpieczenia sieci. Przestępstwem jest także uzyskanie bez uprawnienia dostępu do całości lub części systemu informatycznego a także zakładanie lub posługiwanie się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem, w celu uzyskania informacji. Ściganie wszystkich tych przestępstw następuje na wniosek pokrzywdzonego, co oznacza, że sprawca nie podlega tak długo ściganiu karnemu, do chwili aż osoba pokrzywdzona jego działaniem nie złoży odpowiedniego wniosku o ściganie.
Jak wyżej wskazano zakładanie i używanie podsłuchu jest przestępstwem. Zgodnie z treścią art. 267 § 3 k.k. przestępstwem jest takie działanie sprawcy, który działa w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony. Działanie jego polega na zakładaniu lub posługiwaniu się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem, w tym właśnie celu. Jest to przestępstwo zaliczone do przestępstw skierowanych przeciwko ochronie informacji. Działanie sprawcy polegające zatem na:
-
zakładaniu urządzenia podsłuchowego, wizualnego albo innego urządzenia lub oprogramowania;
-
posługiwania się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.
Urządzeniem podsłuchowym, wizualnym lub innym urządzeniem, o których mowa w art. 267 § 3 k.k., może być każde urządzenie służące do rejestracji przede wszystkim obrazu lub dźwięku. Gdy chodzi o rejestrację obrazu, mogą to być przeznaczone do tego celu urządzenia mechaniczne i elektroniczne typu analogowego lub cyfrowego, a zwłaszcza aparat fotograficzny, kamera filmowa lub kamera video. Co się tyczy rejestracji dźwięku mogą to być przeznaczone do tego celu urządzenia mechaniczne i elektroniczne typu analogowego lub cyfrowego, a zwłaszcza magnetofon, radiomagnetofon, dyktafon, kamera filmowa lub kamera video wyposażona w aparaturę do utrwalania dźwięku.
Istotne dla bytu przestępstwa określonego w art. 267 § 3 k.k. jest działanie sprawcy zmierzające do uzyskania dostępu do informacji nieprzeznaczonej dla niego, przy czym nie jest konieczne uzyskanie informacji, wystarczającą przesłanką jest, że sprawca podejmuje określone czynności w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony. Ustawodawca penalizuje już samo wywołanie stanu niebezpieczeństwa ujawnienia informacji, powstałego poprzez założenie lub posługiwanie się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem, czyli samo zagrożenie naruszenia cudzej tajemnicy.
Reasumując, jeżeli w opisanym stanie faktycznym pozostawił Pan włączony dyktafon celem nagrania prywatnej rozmowy telefonicznej, aby wejść w posiadanie informacji, która nie była dla Pana przeznaczona, to naszym zdaniem wyczerpał Pan znamiona przestępstwa określonego w art. 267 § 3 k.k.
Jarosław Olejarz
Porady prawne / Pomoc prawna