Jakiś czasu temu zakupiłem samochód m-ki VW Passat. Był to mój pierwszy samochód, ucieszony dobrym stanem technicznym i atrakcyjna ceną zapomniałem sprawdzić nr nadwozia. Jak sie okazało oczywiście nr się nie zgadzały. Wszystko zgłosiłem na policję, odbyła sie rozprawa i sąd orzekł iż zostałem oszukany, a poprzedni właściciel ma mi wypłacić zadośćuczynienie. Oczywiście do dziś nie otrzymałem pieniędzy. Samochód został jednak na mojej posesji (policja zostawiła go by u nich nie został rozkradziony) ale przeszedł on na Skarb Państwa. Do dziś nikt się po niego nie zjawił a minął już rok. Co mam zrobić by ktoś zabrał ten pojazd?
W przypadku orzeczenia przepadku ruchomości na rzecz Skarbu Państwa, właściwym organem jest urząd skarbowy. Zgodnie z art. 27 k.k.w. (kodeksu karnego wykonawczego) egzekucję środka karnego przepadku oraz nawiązki na rzecz Skarbu Państwa prowadzi urząd skarbowy według przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, jeżeli niniejsza ustawa nie stanowi inaczej. W myśl art. 39 pkt. 4 k.k. (kodeksu karnego), środkiem karnym jest przepadek, stąd odpowiednie zastosowanie będzie miał przepis art. 27 k.k.w. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 09.10.2009 roku sygn. akt I OSK 335/09 potwierdził, że właściwość egzekucyjną ustawodawca przypisał urzędowi skarbowemu w przypadku określonym w art. 27 k.k.w.
Mając powyższe na uwadze powinien Pan zawiadomić na piśmie właściwy miejscowo urząd skarbowy, o konieczności odebrania pojazdu, którego przepadek został orzeczony na rzecz Skarbu Państwa.
W przypadku zasądzonej nawiązki, pokrzywdzony może zgodnie z treścią art. 25 § 1 k.k.w. prowadzić poprzez organ egzekucyjny (komornika sądowego) egzekucję zasądzonych roszczeń cywilnych. Postępowanie takie prowadzi się według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Może Pan także zawiadomić Sąd Rejonowy Wydział Wykonywania Orzeczeń o tym, że skazany nie wykonał na niego obowiązku naprawienia szkody lub zasądzonej nawiązki.
Porady prawne / Pomoc prawna