Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Co zrobić z samochodem, którego przepadek został orzeczony na rzecz Skarbu Państwa

Kategoria: Prawo karne
Słowa kluczowe: przepadek mienia

Jakiś czasu temu zakupiłem samochód m-ki VW Passat. Był to mój pierwszy samochód, ucieszony dobrym stanem technicznym i atrakcyjna ceną zapomniałem sprawdzić nr nadwozia. Jak sie okazało oczywiście nr się nie zgadzały. Wszystko zgłosiłem na policję, odbyła sie rozprawa i sąd orzekł iż zostałem oszukany, a poprzedni właściciel ma mi wypłacić zadośćuczynienie. Oczywiście do dziś nie otrzymałem pieniędzy. Samochód został jednak na mojej posesji (policja zostawiła go by u nich nie został rozkradziony) ale przeszedł on na Skarb Państwa. Do dziś nikt się po niego nie zjawił a minął już rok. Co mam zrobić by ktoś zabrał ten pojazd?

W przypadku orzeczenia przepadku ruchomości na rzecz Skarbu Państwa, właściwym organem jest urząd skarbowy. Zgodnie z art. 27 k.k.w. (kodeksu karnego wykonawczego) egzekucję środka karnego przepadku oraz nawiązki na rzecz Skarbu Państwa prowadzi urząd skarbowy według przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, jeżeli niniejsza ustawa nie stanowi inaczej. W myśl art. 39 pkt. 4 k.k. (kodeksu karnego), środkiem karnym jest przepadek, stąd odpowiednie zastosowanie będzie miał przepis art. 27 k.k.w. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 09.10.2009 roku sygn. akt I OSK 335/09 potwierdził, że właściwość egzekucyjną ustawodawca przypisał urzędowi skarbowemu w przypadku określonym w art. 27 k.k.w.  
 
Mając powyższe na uwadze powinien Pan zawiadomić na piśmie właściwy miejscowo urząd skarbowy, o konieczności odebrania pojazdu, którego przepadek został orzeczony na rzecz Skarbu Państwa.
 
W przypadku zasądzonej nawiązki, pokrzywdzony może zgodnie z treścią art. 25 § 1 k.k.w. prowadzić poprzez organ egzekucyjny (komornika sądowego) egzekucję zasądzonych roszczeń cywilnych. Postępowanie takie prowadzi się według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Może Pan także zawiadomić Sąd Rejonowy Wydział Wykonywania Orzeczeń o tym, że skazany nie wykonał na niego obowiązku naprawienia szkody lub zasądzonej nawiązki.  
 
Porady prawne / Pomoc prawna
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2010-06-14
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo karne
Słowa kluczowe: przepadek mienia
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.