Zasadniczo jeżeli ten komputer przenośny stanowi Pana własność, osoba która jest w jego posiadaniu nie może odmówić Panu jego oddania. Działanie osoby, która nie chce oddać Panu rzeczy stanowiącej Pana własność może wyczerpuje znamiona czynu zabronionego określonego w art. 284 § 2 kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem, osoba, która przywłaszcza sobie powierzoną cudzą rzecz ruchomą podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Jednakże aby mówić o wyczerpaniu znamion przestępstwa przywłaszczenia sobie powierzonej rzeczy, sprawca musi działać w ściśle określonym celu, którym jest przywłaszczenie cudzej rzeczy (mienia). Nie wystarcza, by sprawca godził się na możliwość przywłaszczenia, musi on bowiem tego chcieć i musi to być jego celem. O zachowaniu umyślnym można mówić jedynie wtedy, gdy sprawca obejmował swoją świadomością wszystkie istotne elementy czynu, wszystkie jego podstawowe znamiona, zaś istotnym wyznacznikiem tego, że sprawca obejmuje czyn swój świadomością, a zatem i umyślnością, jest jego zamiar.
W opisanym stanie faktycznym proponujemy, aby na piśmie wezwał Pan osobę, która nie chce wydać Pańskiej rzeczy. W pisemnym wezwaniu winien Pan oznaczyć czas i miejsce, w którym będzie Pan oczekiwał wydania rzeczy. Po bezskutecznym upływie czasu jaki wyznaczy Pan do wydania Pańskiego komputera, zasadniczo może Pan złożyć do organów ścigania (policja, prokuratura) zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu przestępstwa. Do zawiadomienia winien Pan dołączyć posiadane dowody (np. dokumenty potwierdzające prawo własności rzeczy itp.), w tym także wezwanie do wydania rzeczy oraz wskazać ewentualnych świadków, którzy mogą potwierdzić wskazane przez Pana fakty.
Porady prawne