Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Przywłaszczenie powierzonej rzeczy stanowi przestępstwo

Kategoria: Prawo karne
Słowa kluczowe: przestępstwo

Mieszkałem z dziewczyną w jednym mieszkaniu. Nie byłem tam zameldowany. Wyjeżdżałem za granicę i zostawiłem tam laptopa ze wszystkimi dokumentami. Teraz chciałbym go zabrać ale ta osoba powiedziała mi, że go nie odda. Jak mogę go odzyskać?

Zasadniczo jeżeli ten komputer przenośny stanowi Pana własność, osoba która jest w jego posiadaniu nie może odmówić Panu jego oddania. Działanie osoby, która nie chce oddać Panu rzeczy stanowiącej Pana własność może wyczerpuje znamiona czynu zabronionego określonego w art. 284 § 2 kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem, osoba, która przywłaszcza sobie powierzoną cudzą rzecz ruchomą podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Jednakże aby mówić o wyczerpaniu znamion przestępstwa przywłaszczenia sobie powierzonej rzeczy, sprawca musi działać w ściśle określonym celu, którym jest przywłaszczenie cudzej rzeczy (mienia). Nie wystarcza, by sprawca godził się na możliwość przywłaszczenia, musi on bowiem tego chcieć i musi to być jego celem. O zachowaniu umyślnym można mówić jedynie wtedy, gdy sprawca obejmował swoją świadomością wszystkie istotne elementy czynu, wszystkie jego podstawowe znamiona, zaś istotnym wyznacznikiem tego, że sprawca obejmuje czyn swój świadomością, a zatem i umyślnością, jest jego zamiar.
W opisanym stanie faktycznym proponujemy, aby na piśmie wezwał Pan osobę, która nie chce wydać Pańskiej rzeczy. W pisemnym wezwaniu winien Pan oznaczyć czas i miejsce, w którym będzie Pan oczekiwał wydania rzeczy. Po bezskutecznym upływie czasu jaki wyznaczy Pan do wydania Pańskiego komputera, zasadniczo może Pan złożyć do organów ścigania (policja, prokuratura) zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu przestępstwa. Do zawiadomienia winien Pan dołączyć posiadane dowody (np. dokumenty potwierdzające prawo własności rzeczy itp.), w tym także wezwanie do wydania rzeczy oraz wskazać ewentualnych świadków, którzy mogą potwierdzić wskazane przez Pana fakty.
 
Porady prawne
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2009-07-02
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo karne
Słowa kluczowe: przestępstwo
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.