Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Dane skazanego po zatarciu skazania z mocy prawa są usuwane z Rejestru Karnego

Kategoria: Prawo karne
Słowa kluczowe: zatarcie skazania

Otrzymałem wyrok 6 lat pozbawienia wolności, z czego odsiedziałem w zakładzie karnym połowę wyroku. Od wyjścia minęło już 20 lat, czy jestem automatycznie uznawany jako niekaralny i czy jestem też wymazany z statystyk? Jeśli nie jestem usunięty z kartotek to co trzeba zrobić abym był całkowicie wymazany?

Kwestie usunięcia z rejestru skazanych regulują przepisy ustawy z dnia 24 maja 2000 roku, o Krajowym Rejestrze Karnym. Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy dane osobowe osób skazanych usuwa się z Rejestru, jeżeli z mocy prawa skazanie uległo zatarciu. Do usunięcia danych w takim przypadku potrzebny wniosek, dane te usuwane są z mocy prawa z Rejestru. W przypadku złożenia zapytania o karalność, informacja winna być, że osoba ta nie figuruje w Rejestrze, tak samo jak w przypadku osób nie karanych.  W celu potwierdzenia usunięcia Pańskich danych z Rejestru może złożyć Pan wniosek o wydanie informacji o sobie z Rejestru (konieczne będzie uiszczenie opłaty sądowej w wysokości 50 zł).
 
Ponadto zgodnie z § 11 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 listopada 2003 roku, w sprawie gromadzenia danych osobowych i danych o podmiotach zbiorowych w Krajowym Rejestrze Karnym oraz usuwania tych danych z Rejestru, karty rejestracyjne oraz zawiadomienia usuwa się z kartotek poprzez fizyczne zniszczenie, w sposób uniemożliwiający ustalenie tożsamości osoby, tak samo zapis informacji dotyczących udostępnienia danych osobowych zgromadzonych w Rejestrze usuwa się z bazy danych systemu informatycznego z chwilą usunięcia wszystkich zgromadzonych tam danych o osobie. Zatem po usunięciu danych i dokumentów, nie ma żadnego śladu, że osoba w Rejestrze była ewidencjonowana.
 
Porady prawne
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2009-03-27
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo karne
Słowa kluczowe: zatarcie skazania
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.