Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Brak wpisu w rejestrze karnym po zatarciu skazania

Zamierzam się starać o wizę do USA, jednakże kilka lat temu zostałem skazany (wyrok w zawieszeniu na 3 lata). Czy wyrok jest już zatarty i moje konto jest czyste, czy też nadal figuruję jako osoba skazana i tak też powinienem wskazać we wniosku wizowym?

Odpowiadając na Pańskie pytanie zakładam, że został Pan skazany wyrokiem sądu w Polsce na karę pozbawienia wolności z zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 3 lata bez jakichkolwiek środków karnych. W przypadku gdy skazanie nastąpiło w innym państwie to wówczas stosować należy przepisy tego państwa.

 

 

 

Zgodnie z treścią art. 76 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997r., Kodeks Karny ( Dz. U. Nr 88 poz. 553 z późn. zm.) skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. W efekcie okres próby zakończył się w 2006r., a więc najpóźniej Pana skazanie uległo zatarciu w 2007r.. ( w zależności od szczegółowej daty w której zapadł wyrok ). Z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe a wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych ( art. 106 kk). Pana, jak Pan to określił, „konto” w krajowym rejestrze karnym powinno być już czyste – tzn. nie powinien Pan figurować jako osoba skazana w rejestrze, chyba że dodatkowo sąd skazał Pana na karę dodatkową grzywny. W takim wypadku, jeżeli Pan tej grzywny nie uiścił pomimo upływu okresu do zatarcia skazania informacja o tym nie zostanie usunięta.

 

 

W takim wypadku powinien Pan zwrócić się do sądu, który wydał wyrok (do wydziału wykonywania orzeczeń) z prośbą o udzielenie informacji czy jest nieuiszczona grzywna lub nieuiszczone koszty sądowe. Jeżeli tak, wówczas powinien Pan niezwłocznie dokonać zapłaty (nawet jeżeli koszty są przedawnione winien Pan je wpłacić).

 

 

Wówczas sąd prześle akta do KRK, który dokona usunięcia wpisu. Wówczas w podaniu o wizę nie musi Pan wspominać o tym zdarzeniu, gdyż po zatarciu skazania uważane jest ono za niebyłe, czyli istnieje domniemanie prawne, że nigdy nie był Pan skazany.

 

Jarosław Olejarz

Radca prawny

 

 

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2013-12-05
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo karne
Słowa kluczowe: zatarcie skazania, wyrok w zawieszeniu, KRK, Krajowy Rejestr Karny, informacja o skazaniu, wyrok sądu
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
  • Google+
® 2008 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.