Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Odpowiedzialność za fałszywe dowody

Dostałem mandat z fotoradaru straży miejskiej. Jako że mój samochód użytkuję również z moją mamą a z dostarczonego zdjęcia nie bylem w stanie jednoznacznie stwierdzić kto prowadził pojazd wskazałem, że swoja mamę jako kierowcę. Okazało się, że błędnie i teraz dostałem nowe pismo ze Straży miejskiej, że podpadam pod artykuł 235 k.k. Co w tej sytuacji powinienem zrobić?

Z podanego opisu stanu faktycznego nie wynika, czy na zdjęciu jest możliwe rozróżnienie kierującego i czy też zdjęcie nie jest np. zamazane. Gdyby zdjęcie było np. zamazane to wtedy może Pan twierdzić, że nie potrafił Pan rozpoznać kto był na zdjęciu i wówczas trudno będzie Panu zarzucić, iż wiedział Pan kto poruszał się pojazdem. Nawet gdyby doszło do postępowania karnego to Pana mama będzie mogła odmówić zeznań w tej sprawie jako osoba najbliższa, a więc trudno będzie Panu dowieść winę i sprawstwo czynu z art. 235 kk. Przepis ten bowiem stanowi, że odpowiedzialności karnej podlega osoba, która przez tworzenie fałszywych dowodów lub inne podstępne zabiegi, kieruje przeciwko określonej osobie ściganie o przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne albo w toku postępowania zabiegi takie przedsiębierze, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Konieczne byłoby zatem udowodnienie, że faktycznie celowo poprzez podstępne zabiegi skierował Pan to postępowanie przeciwko innej osobie. Czyn ten może zostać popełniony wyłącznie umyślnie - zgodnie z art. 9 § 1 kk. czyn zabroniony popełniony jest umyślnie, jeżeli sprawca ma zamiar jego popełnienia, to jest chce go popełnić albo przewidując możliwość jego popełnienia, na to się godzi.

 

 

Reasumując, w opisanej sytuacji powinien Pan zająć takie stanowisko, że nie miał Pan zamiaru skierowania postępowania przeciwko innej osobie, gdyż nie wiedział Pan kto w chwili zrobienia zdjęcia kierował pojazdem, a z przedstawionego zdjęcia nie było dobrze widać, gdyż było ono nieczytelne, zamazane, a osoby korzystające z pojazdu czynią to całkowicie samodzielnie i autonomicznie i nie informują się nawzajem o godzinach, czy też dniach korzystania z pojazdu. Stąd Pan nie rozpoznając siebie na zdjęciu wskazał jako kierującego Pana matkę. Mogło się zdarzyć również tak, że na przesłanym Panu zdjęciu nie można było odróżnić kto prowadził pojazd natomiast, na innym że było to możliwe. Musi Pan pamiętać, aby zachować zdjęcie które zostało Panu przesłane celem przedstawienia go jako ewentualnego dowodu na poparcie w/w twierdzeń.

 

Jarosław Olejarz

Radca prawny

 

 

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2013-11-17
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo karne
Słowa kluczowe: wykroczenie, mandat, sprawa karna, fałszywe dowody, fotoradar, straż miejska, przekroczenie prędkości
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.