Jesteś tutaj:
Porady prawne
Prawo cywilne
04.01.2013 - Olejarz Jarosław
Sąd w roku 2010 wydał postanowienie, w którym nakazał dłużnikowi wydanie udziału w nieruchomości, uzasadniając postanowienie o przybiciu zapłaty w całości przez licytanta. Czy na podstawie takiego postanowienia komornik może wszcząć eksmisję? Nieruchomość jest współwłasnością osoby trzeciej. Jaka powinna być dalsza procedura?
Prawo cywilne
02.01.2013 - Olejarz Jarosław
Chciałem się dowiedzieć w sprawie zachowku. Mój ojciec zmarł 2 tygodnie temu i zostawił testament. Tydzień przed śmiercią sprzedał mieszkanie i pieniądze z mieszkania dostała moja siostra, a ja jako syn nie dostałem nic. Dzisiaj zadzwonił do mnie notariusz, który sporządzał testament i powiedział, że wszystko odziedziczyła córka, że taka byłą wola ojca, a co do zachowku to mam się dogadać z siostrą. Proszę o pomoc co mam robić, ile wynosi zachowek? Mieszkanie zostało sprzedane za ok. 120 tys. zł.
Prawo cywilne
28.12.2012 - Olejarz Jarosław
Prowadzę sklep internetowy z ubraniami, jestem partnerem chińskiej firmy która wysyła produkty prosto do moich klientów. Czy podczas reklamacji lub zwrotu towaru mam prawo zażądać od klienta odesłania produktu do hurtowni do Chin, jeżeli klient został poinformowany, że paczka jest wysyłana z zagranicy? Czy mogę w regulaminie zamieścić informację że moja firma jest tylko partnerem firmy chińskiej i zwrot towaru należy wysłać do tej firmy?
Prawo cywilne
24.12.2012 - Olejarz Jarosław
Mój współwłaściciel i pełnomocnik oraz kupiec otrzymali telefoniczna informacje, że wycofuje swoją część ze wstępnej umowy sprzedaży nieruchomości. Mimo to, bez dalszych rozmów dokonali notarialną umowę kupna-sprzedaży mojej części, bo pełnomocnikowi na tym zależało. Upatruje w tym czynie nadużycie zaufania i chce unieważnić umowę oraz żądać odszkodowania za powstałe szkody.
Prawo cywilne
20.12.2012 - Olejarz Jarosław
W dniu 21 grudnia 2009 roku wpłaciłem przelewem na konto firmy zajmującej się sprzedażą części samochodowych i złomowaniem pojazdów 1.000 zł tytułem zaliczki na zakup silnika do samochodu. Umowa była ustna z żądaniem wpłacenia najpierw zaliczki. Ja także prowadzę działalność gospodarczą. Do dnia dzisiejszego tj. 18 grudnia 2012 roku nie otrzymałem towaru oraz nie zwrócono mi zaliczki. Czy sprawa zwrotu zaliczki w związku z niewydaniem towaru nie uległa już przedawnieniu oraz od jakiej daty liczyć odsetki ustawowe?
Prawo cywilne
18.12.2012 - Olejarz Jarosław
Mam 17 letnią córkę. Rozstałam się z jej ojcem przed kilkoma laty i od tego czasu nie otrzymałam od ojca dziecka żadnych pieniędzy. Wysyła jej jedynie drobne kwoty na urodziny (ok. 200 zł rocznie). Nie występowałam o alimenty ponieważ miałam spore dochody. Ojciec obiecał córce mieszkanie po swoim ojcu, niestety niedawno dziadek zmarł, a mieszkanie ojciec sprzedał i córka nie otrzymała ani złotówki. Moja sytuacja teraz się pogorszyła, a także córka ma większe wydatki związane z utrzymaniem. Czy w tym wypadku mogę wystąpić o wsteczne alimenty i na bieżące potrzeby? Jakie mam szanse na ich otrzymanie? Ojciec dziecka nie pracuje, ale otrzymał ok. 100 tys. zł ze sprzedaży.
Prawo cywilne
18.12.2012 - Olejarz Jarosław
Chce kupić nieruchomość ale jest tam jeszcze zameldowana inna osoba (brat sprzedającej). Jaka jest procedura w tym przypadku i jak długo trwa? Czy może osoba sprzedająca wymeldować tą osobę bez jej zgody? Brat tam nie mieszka od kilku lat, mieszka w innym mieście. Czy ja jako osoba kupująca mam zaczekać z transakcją aż do wymeldowania?
Prawo cywilne
12.12.2012 - Olejarz Jarosław
Mamy z żoną dwa kredyty konsolidacyjne ale nie jesteśmy w stanie ich spłacać. Liczymy się z tym, że bank skieruje sprawę do komornika. Czy komornik od razu może wejść nam na wypłatę, czy tez podaje numer konta do spłat? Wiem, że znajomi wysyłali komornikowi np. po 50 zł i wtedy komornik nie mógł im wejść im na wypłatę, ani zajść ich mienia, gdyż wykazywali dobrą wolę do spłaty. Czy takie cos wystarczy?
Prawo cywilne
08.12.2012 - Olejarz Jarosław
Powód po rozpoczęciu rozprawy cofnął pozew, bowiem pozwany zapłacił dochodzoną kwotę. Pozwany oświadczył, że nie wyraża zgody na cofnięcie powództwa. Co mógłby zrobić powód aby skutecznie cofnąć pozew? Czy potrzebna jest zgoda pozwanego na cofnięcie pozwu? Jakiej treści zostanie wydane orzeczenie, kiedy pozwany nie wyrazi zgody na cofnięcie pozwu?
Prawo cywilne
12.12.2012 - Olejarz Jarosław
Sąd rejonowy rozpoznał sprawę, w której wartość sporu wynosiła 120.000 zł, uwzględniając w całości roszczenie. Pełnomocnik pozwanego wskazał na naruszenie przez sąd właściwości rzeczowej, przytaczając treść art. 17 § 4 k.p.c. Z uwagi na powyższe w apelacji wniósł o uchylenie wyroku z uwagi na nieważność postępowania. Jakiej treści winien wydać sąd okręgowy? Należy zaznaczyć, że nie było innych zarzutów apelacyjnych.
  6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 z 134  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.