Jesteś tutaj:
Porady prawne
Prawo cywilne
06.02.2013 - Olejarz Jarosław
Kilka lat temu dałam pisemną zgodę, potwierdzoną notarialnie na sprzedaż nabytej przeze mnie własności części domu po śmierci mojego ojca. Jak długo ważne jest takie upoważnienie? W jaki sposób można go cofnąć?
Prawo cywilne
29.01.2013 - Olejarz Jarosław
Jestem kierownikiem w spółce w której mogę zawierać określone umowy. Jednocześnie zawarłem jako osoba prowadząca działalność gospodarczą umowę z tą spółką. W mojej firmie zatrudniam pracownika na umowę o pracę. Czy ja jako kierownik i osoba prowadząca działalność mogę zawrzeć umowę z własną firmą na świadczenie określonych usług? W tym momencie byłbym obydwiema stronami umowy. Czy prawo wyklucza taką sytuację, a jeżeli tak, to jaki przepis prawa o tym mówi?
Prawo cywilne
28.01.2013 - Olejarz Jarosław
Mąż przebywa obecnie w zakładzie karnym. Za kilkanaście dni ma wyznaczony termin w sprawie cywilnej (stawiennictwo obowiązkowe) jako pozwany. Czy jest możliwość przełożenia tej sprawy do momentu opuszczenia zakładu karnego?
Prawo cywilne
24.01.2013 - Olejarz Jarosław
Jestem w trakcie budowy domku jednorodzinnego. W trakcie robót zauważyłam kilka nieprawidłowości w wykonaniu, poinformowałam o tym wykonawcę który stwierdził że nie ma innej możliwości. Wykonawca nie konsultował ze mną żadnych etapów następnych prac. Zapłaciłam dwie zaliczki za pracę, ostatniej raty nie chcę zapłacić ponieważ prace są źle wykonane. Nie było umowy na piśmie, żadnych odbiorów. Wykonawca się teraz ze mną nie kontaktuje. Nie otrzymałam żadnego rachunku za wpłacone zaliczki - mam tylko e-mail, z którego wnika ile pozostało do zapłaty po odjęciu zaliczek. Co mogę zrobić w tej sytuacji?
Prawo cywilne
24.01.2013 - Olejarz Jarosław
Miałem zasądzone alimenty od lat 90 i do około 2006 roku były płacone ale potem przestałem je płacić. W 2011 roku, chyba w kwietniu miałem rozprawę o podwyższenie kwoty alimentów i od owego czasu znów płacę wyznaczoną kwotę. W styczniu 2012 roku zostałem wezwany do komornika, który gdzieś tam znalazł w papierach że nie płaciłem przez te kilka lat zasądzonych alimentów. Wcześniej wysłał on do osoby uprawnionej do tych alimentów zapytanie od kiedy dokładnie i ile nie zapłaciłem. Osoba ta przesłała komornikowi że jestem dłużny około 15700 zł, co zresztą jest strasznie przesadzone bo na pewno aż tyle nie było tego. Zobowiązałem się do spłaty tej zaległej kwoty. Wyczytałem teraz, że alimenty przedawniają się po 3 latach od dnia w którym powinny zostać zapłacone. Czy mam płacić czy alimenty się przedawniły?
Prawo cywilne
21.01.2013 - Olejarz Jarosław
Jestem po rozwodzie, płacę alimenty, obecnie wystąpiłem o podział majątku. Na wyznaczoną rozprawę w sprawie podziału majątku w dniu 21.11.2012 roku żona nie przybyła. Następną rozprawę wyznaczono na dzień 24.01.2013 roku. Przypuszczam, że żona nie wstawi się ponownie. Jak mam postąpić w przypadku notorycznego nie wstawiania się żony na kosztowne rozprawy. Kto będzie ponosił koszty rozpraw za umyślne uchylanie się od obecności na wyznaczonych rozprawach. Ile razy może to zrobić, czy może odbyć się rozprawa w sprawie obniżenia alimentów i podziału majątku bez udziału osoby pozwanej i w jakich okolicznościach?
Prawo cywilne
21.01.2013 - Olejarz Jarosław
Jestem współwłaścicielem lokalu mieszkalnego, który wynajmujemy pewnej osobie. Obecnie chcemy ten najem wypowiedzieć. Czy współwłaściciele wszyscy muszą wypowiedzieć najem, czy wystarczy aby jeden z nich (współwłaścicieli) wypowiedział taką umowę?
Prawo cywilne
21.01.2013 - Olejarz Jarosław
Jestem współwłaścicielem lokalu mieszkalnego, który wynajmujemy pewnej osobie. Obecnie chcemy ten najem wypowiedzieć z uwagi na konieczność zamieszkania w tym lokalu jednego ze współwłaścicieli. Czy na tej podstawie, że jeden współwłaściciel ma tam zamieszkać można wypowiedzieć taką umowę? Jakie muszą być warunki wypowiedzenia?
Prawo cywilne
20.01.2013 - Olejarz Jarosław
Od ponad roku jestem dzierżawcą nieruchomości na podstawie umowy dzierżawy zawartej z gminą na czas nieokreślony. Na dzierżawionej nieruchomości poniosłam spore nakłady inwestycyjne, aby korzystać z niej zgodnie z przeznaczeniem i planem zagospodarowania przestrzennego. W związku z tymi nakładami finansowymi i planowanymi kolejnymi wydatkami wystąpiłam do gminy z wnioskiem o wykup nieruchomości, nie mając pojęcia, iż gmina ogłosi przetarg. Czy teraz mogę zażądać zwrotu poniesionych nakładów od gminy, gdy sprzeda nieruchomość innemu nabywcy, z informacji o przetargu umowa dzierżawy przechodzi na nabywcę art. 678 § 1 k.c. albo czy mogę żądać unieważnienia przetargu, jeżeli tak to, na jakiej podstawie?
Prawo cywilne
08.01.2013 - Olejarz Jarosław
Sprawa dotyczy długu z tyt. pożyczki bankowej. W lipcu 2007 roku zmarł mój ojciec. Po miesiącu bank się upomniał o niezapłaconą ratę kredytu. O kredycie nic nie wiedziała mama i dowiedziała się o nim dopiero z upomnienia przysłanego przez bank. Mama zapłaciła tą kwotę do banku myśląc że to wszystko. Żadnych innych pism z banku nie było. W grudniu 2007 roku nastąpiło nabycie spadku wprost. Teraz w grudniu 2012 roku otrzymaliśmy zawiadomienie o zakupie wierzytelności przez firmę windykacyjną wraz z wezwaniem do zapłaty. Dokumenty są na nazwisko zmarłego ojca. Kwota pożyczki to 500 zł plus odsetki (drugie tyle). Czy odpowiedzieć na wezwanie firmy windykacyjnej informując o zgonie i o upłynięciu terminu przedawnienia, czy też zignorować to pismo?
  6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 z 134  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.