Zgodnie z art. 691 § 1 Kodeksu cywilnego (k.c.) w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują z mocy prawa: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Osoby wymienione w § 1 wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci. Opisany przepis nie obejmuje w kręgu osób np. wnuków (czyli dalszych niż dzieci zstępnych). Takie stanowisko wynika z uchwały Sądu Najwyższego z dnia 21 maja 2002 r. sygn. akt III CZP 26/2002, zgodnie z którą wnuk zmarłego najemcy nie należy do osób wymienionych w art. 691 § 1 k.c. także wtedy, gdy łączyła go z najemcą więź gospodarcza i uczuciowa.
Aby zatem mieć pewność wejścia w stosunek najmu w razie zgonu najemcy, musiałby Pan zamieszkiwać z Pana matka w tym mieszkaniu. Wejście w stosunek najmu nie gwarantuje Panu wykupu przedmiotowego mieszkania, gdyż w tym zakresie obowiązuje uchwała Rady Gminy, która określa wymogi aby dokonać wykupienia mieszkania oraz ewentualną wysokość bonifikaty. Z reguły aby dokonać wykupienia mieszkania konieczne jest nie posiadanie innego lokalu mieszkalnego lub własności nieruchomości. Uchwała gminy może także uzależniać bonifikatę od wysokości osiąganych dochodów.
Innym rozwiązaniem jest wystąpienie do gminy przez Pana lub Pana dzieci, które zamieszkują z Pana matką o wyrażenie zgody przez gminę na zamianę najemcy lokalu z Pana matki na inną osobę. Wówczas zgodnie z art. 34 pkt 1 § 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami osobom będącym najemcami lokali mieszkalnych przysługuje prawo pierwszeństwa w ich nabyciu, w przypadku gdy umowa najmu została zawarta z nimi na czas nieoznaczony i gmina przeznaczy takie lokale do sprzedaży. Wówczas niezależnie od długości postępowania administracyjnego o wykup mieszkania, będzie możliwy jego wykup z pierwszeństwem.
W zakresie przewlekłości samego postępowania administracyjnego związanego z wykupem, może Pan wystąpić ze skargą administracyjna do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, na przewlekłość postępowania administracyjnego. Co prawda powodzenie takiej skargi nie ma za dużo szans, gdyż sprzedaż mieszkania przez gminę nie jest czynnością administracyjną a cywilnoprawną, nie mniej jednak może wywołać to skutek w postaci przyspieszenia załatwienia tej sprawy. Stosowną skargę może także Pan wnieść do przewodniczącego Rady Miasta.
Porady prawne / Pomoc prawna
ZLEĆ NAM ODZYSKANIE TWOICH PIENIĘDZY / PROWADZENIE SPRAWY / PRZYGOTOWANIE PISMA